Obklopte doma dospívající děti knihami, radí odborníci. Zvýší se jim gramotnost

Magazín Magazín
16. 10. 2018 11:34
Středoškoláci žijící v domácnostech plných knih dosahují stejné úrovně gramotnosti jako vysokoškoláci, kteří příliš nečtou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dospívání v domově plném knih má podle mezinárodní studie australské národní univerzity, na niž upozornil britský zpravodajský server The Guardian, pozitivní dopad na jazykovou a matematickou gramotnost v dospělosti.

Průzkum, jehož se zúčastnilo 160 tisíc dětí a dospívajících z 31 zemí, potvrdil, že domácí bohatá zásoba knih poskytuje absolventům středních škol znalosti na úrovni vzdělání vysokoškoláků, kteří příliš nečtou. 

Dotazníkové šetření vedené psycholožkou z australské univerzity rovněž prokázalo, že vliv, který má vybavenost knihovny na gramotnost, je ve všech zemích podobný.

Psychologové ale dospěli k tomu, že se značně liší množství knih, které vlastní průměrná domácnost v jednotlivých zemích. Zatímco v Norsku je to něco kolem 215 knih, v Turecku je to pouhých 27.

Z výzkumu dále vyplývá, že adolescenti, kteří během dospívání nejsou obklopeni téměř žádnými knihami, dosahují pouze podprůměrných vědomostí. Těch průměrných lze dosáhnout tím, že v knihovně bude alespoň 80 knih. 

Knihy ale nezlepšují jen schopnosti spojené s literaturou nebo jazykovou gramotností, pozitivní dopad mají i na matematické znalosti. Menší efekt vědci vypozorovali pouze u počítačové gramotnosti. 

Podívejte se: Čtení člověka pozvedá, říká Arnošt Goldfam

Myslím, že čtení člověka pozvedá, rozšiřuje obzor, obohacuje. Ať už člověku někdo předčítá, třeba v dětství, nebo potom si čte i sám, říká Goldflam. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy