Obklopte doma dospívající děti knihami, radí odborníci. Zvýší se jim gramotnost

Magazín Magazín
16. 10. 2018 11:34
Středoškoláci žijící v domácnostech plných knih dosahují stejné úrovně gramotnosti jako vysokoškoláci, kteří příliš nečtou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dospívání v domově plném knih má podle mezinárodní studie australské národní univerzity, na niž upozornil britský zpravodajský server The Guardian, pozitivní dopad na jazykovou a matematickou gramotnost v dospělosti.

Průzkum, jehož se zúčastnilo 160 tisíc dětí a dospívajících z 31 zemí, potvrdil, že domácí bohatá zásoba knih poskytuje absolventům středních škol znalosti na úrovni vzdělání vysokoškoláků, kteří příliš nečtou. 

Dotazníkové šetření vedené psycholožkou z australské univerzity rovněž prokázalo, že vliv, který má vybavenost knihovny na gramotnost, je ve všech zemích podobný.

Psychologové ale dospěli k tomu, že se značně liší množství knih, které vlastní průměrná domácnost v jednotlivých zemích. Zatímco v Norsku je to něco kolem 215 knih, v Turecku je to pouhých 27.

Z výzkumu dále vyplývá, že adolescenti, kteří během dospívání nejsou obklopeni téměř žádnými knihami, dosahují pouze podprůměrných vědomostí. Těch průměrných lze dosáhnout tím, že v knihovně bude alespoň 80 knih. 

Knihy ale nezlepšují jen schopnosti spojené s literaturou nebo jazykovou gramotností, pozitivní dopad mají i na matematické znalosti. Menší efekt vědci vypozorovali pouze u počítačové gramotnosti. 

Podívejte se: Čtení člověka pozvedá, říká Arnošt Goldfam

Myslím, že čtení člověka pozvedá, rozšiřuje obzor, obohacuje. Ať už člověku někdo předčítá, třeba v dětství, nebo potom si čte i sám, říká Goldflam. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy