Primitivní tip pro bezpečné Vánoce. Suchý stromek totiž hoří znepokojivě rychle

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
24. 12. 2021 7:47
Vědci z amerického Marylandu vyzkoušeli, co se stane, když se v domácnosti suchý vánoční stromeček dostane do kontaktu s ohněm. Za necelé dvě minuty po něm zůstaly jen ohořelé větve a podpálený nábytek v celé místnosti, kdežto pravidelně zalévaný jehličnan umístěný v nádržce s vodou na počátku jen trochu doutnal a do dvou minut zcela uhasl.
Vědci z amerického Marylandu podnikli experiment se zalévaným versus suchým vánočním stromečkem. | Video: Youtube/National Institute of Standards and Technology

Na záběrech od amerického Národního institutu standardů a technologie je patrné, jak za deset vteřin od prvního kontaktu s ohněm nezalévaný stromek téměř celý vzplanul. O necelou minutu později se plameny už nekontrolovatelně šířily celou místností. Vedle toho pravidelně zalévaná dřevina v tu samou dobu jen lehce doutnala a oheň se na okolní nábytek neroznesl.

Varovné video zveřejnil institut před čtyřmi lety ve spolupráci s americkou Národní asociací pro požární ochranu. Ta vydává každoroční doporučení s užitečnými tipy, jak bezpečně oslavit vánoční svátky a předejít nešťastným nehodám.

Odborníci doporučují, aby lidé využívali pro stromky stojany s nádržkami, do kterých je potřeba dolévat vodu každý den. Také vyzývají k tomu, aby jehličnany nedávali do blízkosti zdrojů tepla, jakými jsou například radiátory, svíčky, krby nebo běžná osvětlení. Taková pochybení způsobila na základě jejich statistik v loňských letech až pětinu požárů vánočních stromečků.

Lidé by také podle nich měli vždy vypínat dekorativní světýlka, pokud zrovna nemohou být v jejich blízkosti. "Vždy je vypínejte před odchodem z domu nebo když jdete spát," uvádí asociace ve svém doporučení. "A samozřejmě také nikdy nevyužívejte pravé svíčky na dekoraci stromečků," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy