Co čeká přemnožené klokany? Box s klimatizací

lem, Reuters
3. 8. 2007 23:00
Přesun klokana stojí jako letenka Londýn-Sydney

Canberra - Přemnožení klokanů v okolí Canberry přinutilo australskou vládu k radikálnímu kroku.

Více než tři tisíce vačnatců, kteří jsou pro celý svět symbolem Austrálie, měli původně postřílet lovci. Nakonec však bylo rozhodnuto jinak: Nechtěná zvířata se - za vynaložení nemalých finančních prostředků - odchytnou a převezou dál od města, do australské pouště.

Na nebezpečné přemnožení klokanů upozornilo v květnu ministerstvo obrany. Klokani ohrožovali místní faunu i flóru a prohlubovali erozi půdy.

Zatímco první plán australské vlády měl přijít na pouhých pár dolarů, přesun jednoho klokana v klimatizovaných boxech nyní daňové poplatníky vyjde na 3000 amerických dolarů. Tato suma se rovná například ceně letenky ze Sydney do Londýna.

Australská poušť
Australská poušť | Foto: Reuters

Vybíjení klokanů se však nelíbilo místním ochráncům zvířat, kteří před několika měsíci dokonce vyšli do ulic Canberry, aby upozornili na plánované kroky vlády.

Kritiky mezi milovníky zvířat má také plánovaná sterilizace klokanů, která by měla zamezit dalšímu nárůstu klokaní populace.

Pokud vláda operaci odsouhlasí - což zatím ministerstvo obrany odmítá komentovat - budou klokani v brzké době převezeni do oplocené "rezervace" u Braidwoodu, východně od austalského hlavního města.

Ministerstvo a vláda údajně zvažují ještě další možnosti, jak zvířata přesunout, aby aspoň část peněz ušetřily.

 

Právě se děje

Další zprávy