Bortí se čínský sen? Malý pionýr otevřeně přiznal, že chce jen peníze, v životě nevidí smysl

Reuters Magazín Reuters, Magazín
29. 5. 2018 13:00
Doufám, že zbohatnu, abych se vyhnul ubíjející rutině. Těmito slovy překvapil jeden čínský žák z města Chang-čou v rozhovoru, který se o víkendu stal hitem tamních sociálních sítí.
Mladí čínští pionýři v Šanghaji.
Mladí čínští pionýři v Šanghaji. | Foto: Reuters

Video zachycuje upřímnou, až cynickou výpověď malého studenta, který tvrdí, že je pod tlakem, vyčerpaný životem a bojí se dospělosti. "Tvrdě pracujete, ale vrací se vám toho jen zlomek. Jako byste byli v nekonečné smyčce," zazní například v rozhovoru.

Ze záznamu nelze rozpoznat identitu chlapce. Kolem krku má ale červený šátek, což je typický doplněk mladých čínských pionýrů. Těch je po celé zemi asi 100 milionů a jsou tvrdou výukou vedeni k tomu, aby bojovali za komunismus.

"Chci zbohatnout, abych překonal tu bezvýznamnost života," pokračuje chlapec, zatímco v pozadí záznamu se opakovaně ozývá výzva k přerušení natáčení.

Žákův pesimistický pohled na život v Číně ostře kontrastuje s optimismem generace jeho rodičů, která zažila ekonomický růst v 90. letech a na přelomu století. Nezapadá ani do doktríny "čínského snu" prezidenta Si Ťin-pchinga, který burcuje mladé lidi, aby tvrdě pracovali a oživovali národ.

Kontroverzní myšlenky, které mladý student vyslovil, však u čínských mileniálů ve velkých městech nejsou vůbec ojedinělé. Mladí lidé řeší, jak se začlenit do společnosti, která je posedlá manželstvím, vlastněním nemovitostí i pracovním úspěchem. Navíc se neustále zvyšují náklady na živobytí.

Video vyvolalo na sociálních sítích vášnivou debatu, vydavatel ho nakonec smazal.

"Ten žák dospěl už v tak mladém věku. Mně to trvalo tři desetiletí," zní jeden z názorů diskutujících, který trefně poukazuje na rozčarování mladé generace Číňanů.

Podívejte se: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

před 9 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy