Bortí se čínský sen? Malý pionýr otevřeně přiznal, že chce jen peníze, v životě nevidí smysl

Reuters Magazín Reuters, Magazín
29. 5. 2018 13:00
Doufám, že zbohatnu, abych se vyhnul ubíjející rutině. Těmito slovy překvapil jeden čínský žák z města Chang-čou v rozhovoru, který se o víkendu stal hitem tamních sociálních sítí.
Mladí čínští pionýři v Šanghaji.
Mladí čínští pionýři v Šanghaji. | Foto: Reuters

Video zachycuje upřímnou, až cynickou výpověď malého studenta, který tvrdí, že je pod tlakem, vyčerpaný životem a bojí se dospělosti. "Tvrdě pracujete, ale vrací se vám toho jen zlomek. Jako byste byli v nekonečné smyčce," zazní například v rozhovoru.

Ze záznamu nelze rozpoznat identitu chlapce. Kolem krku má ale červený šátek, což je typický doplněk mladých čínských pionýrů. Těch je po celé zemi asi 100 milionů a jsou tvrdou výukou vedeni k tomu, aby bojovali za komunismus.

"Chci zbohatnout, abych překonal tu bezvýznamnost života," pokračuje chlapec, zatímco v pozadí záznamu se opakovaně ozývá výzva k přerušení natáčení.

Žákův pesimistický pohled na život v Číně ostře kontrastuje s optimismem generace jeho rodičů, která zažila ekonomický růst v 90. letech a na přelomu století. Nezapadá ani do doktríny "čínského snu" prezidenta Si Ťin-pchinga, který burcuje mladé lidi, aby tvrdě pracovali a oživovali národ.

Kontroverzní myšlenky, které mladý student vyslovil, však u čínských mileniálů ve velkých městech nejsou vůbec ojedinělé. Mladí lidé řeší, jak se začlenit do společnosti, která je posedlá manželstvím, vlastněním nemovitostí i pracovním úspěchem. Navíc se neustále zvyšují náklady na živobytí.

Video vyvolalo na sociálních sítích vášnivou debatu, vydavatel ho nakonec smazal.

"Ten žák dospěl už v tak mladém věku. Mně to trvalo tři desetiletí," zní jeden z názorů diskutujících, který trefně poukazuje na rozčarování mladé generace Číňanů.

Podívejte se: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy