reklama
 
 

Bortí se čínský sen? Malý pionýr otevřeně přiznal, že chce jen peníze, v životě nevidí smysl

29. 5. 2018 13:00
Doufám, že zbohatnu, abych se vyhnul ubíjející rutině. Těmito slovy překvapil jeden čínský žák z města Chang-čou v rozhovoru, který se o víkendu stal hitem tamních sociálních sítí.

Video zachycuje upřímnou, až cynickou výpověď malého studenta, který tvrdí, že je pod tlakem, vyčerpaný životem a bojí se dospělosti. "Tvrdě pracujete, ale vrací se vám toho jen zlomek. Jako byste byli v nekonečné smyčce," zazní například v rozhovoru.

Ze záznamu nelze rozpoznat identitu chlapce. Kolem krku má ale červený šátek, což je typický doplněk mladých čínských pionýrů. Těch je po celé zemi asi 100 milionů a jsou tvrdou výukou vedeni k tomu, aby bojovali za komunismus.

"Chci zbohatnout, abych překonal tu bezvýznamnost života," pokračuje chlapec, zatímco v pozadí záznamu se opakovaně ozývá výzva k přerušení natáčení.

Žákův pesimistický pohled na život v Číně ostře kontrastuje s optimismem generace jeho rodičů, která zažila ekonomický růst v 90. letech a na přelomu století. Nezapadá ani do doktríny "čínského snu" prezidenta Si Ťin-pchinga, který burcuje mladé lidi, aby tvrdě pracovali a oživovali národ.

Kontroverzní myšlenky, které mladý student vyslovil, však u čínských mileniálů ve velkých městech nejsou vůbec ojedinělé. Mladí lidé řeší, jak se začlenit do společnosti, která je posedlá manželstvím, vlastněním nemovitostí i pracovním úspěchem. Navíc se neustále zvyšují náklady na živobytí.

Video vyvolalo na sociálních sítích vášnivou debatu, vydavatel ho nakonec smazal.

"Ten žák dospěl už v tak mladém věku. Mně to trvalo tři desetiletí," zní jeden z názorů diskutujících, který trefně poukazuje na rozčarování mladé generace Číňanů.

Podívejte se: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš |  01:58

autoři: Reuters, Magazín | 29. 5. 2018 13:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama