Číňan chystá nejdražší čaj světa, aroma dodá pandí trus

16. 11. 2011 17:21
Kilogram přijde na 1,5 milionu korun
Mláďata pandy velké leží v dětské postýlce ve výzkumném centru pro reprodukci těchto vzácných zvířat, které se nachází v Čcheng-tu, v provincii S'-čchuan.
Mláďata pandy velké leží v dětské postýlce ve výzkumném centru pro reprodukci těchto vzácných zvířat, které se nachází v Čcheng-tu, v provincii S'-čchuan. | Foto: Reuters

Peking - Jedenačtyřicetiletý Číňan An Jan-ši se chystá uvést na trh nejdražší čaj na světě, jehož chuť a vůni obohatí pandí trus.

Nápad na výrobu čaje hnojeného pandími výkaly si už nechal patentovat a shromáždil na pět tun exkrementů. S cenou v přepočtu 1,5 milionu korun za kilogram čajových lístků se chce probojovat až do Guinnessovy knihy rekordů.

Podle serveru Chinanews je stávající nejdražší čaj na světě desetkrát levnější než připravovaná novinka. An chce ročně prodávat jen 500 gramů svého originálního čaje, který rozdělí do deseti porcí. K ochutnání by měl být příští rok na jaře.

Unikátní aroma, mok znalců

Bývalý vysokoškolský učitel An je přesvědčen, že pandí trus dodá čaji unikátní aroma a učiní z něj oblíbený mok znalců.

"Pandy mají velmi primitivní trávicí systém a vstřebávají pouze 30 procent potravy, kterou snědí. To znamená, že jejich exkrementy jsou bohaté na vlákninu a živiny," vysvětlil. "Když se jimi hnojený čaj spaří, má vyzrálou, ořechovou chuť a velmi osobité aroma," dodal.

Kvůli novému projektu se vzdal místa učitele kaligrafie na univerzitě a nyní si po náklaďácích odváží výkaly z chovného střediska pand velkých v Čcheng-tu, metropoli jihočínské provincii S'-čchuan. Rezervace vyprodukuje každoročně kolem 200 tun pandího trusu.

Nejdražší káva na světě kopi luwak se vyrábí z kávových bobů, které prošly trávicím ústrojím malých šelem cibetek. V Praze se její ceny pohybují mezi 400 a 600 korunami za šálek.

 

Právě se děje

Další zprávy