Číňan chystá nejdražší čaj světa, aroma dodá pandí trus

16. 11. 2011 17:21
Kilogram přijde na 1,5 milionu korun
Mláďata pandy velké leží v dětské postýlce ve výzkumném centru pro reprodukci těchto vzácných zvířat, které se nachází v Čcheng-tu, v provincii S'-čchuan.
Mláďata pandy velké leží v dětské postýlce ve výzkumném centru pro reprodukci těchto vzácných zvířat, které se nachází v Čcheng-tu, v provincii S'-čchuan. | Foto: Reuters

Peking - Jedenačtyřicetiletý Číňan An Jan-ši se chystá uvést na trh nejdražší čaj na světě, jehož chuť a vůni obohatí pandí trus.

Nápad na výrobu čaje hnojeného pandími výkaly si už nechal patentovat a shromáždil na pět tun exkrementů. S cenou v přepočtu 1,5 milionu korun za kilogram čajových lístků se chce probojovat až do Guinnessovy knihy rekordů.

Podle serveru Chinanews je stávající nejdražší čaj na světě desetkrát levnější než připravovaná novinka. An chce ročně prodávat jen 500 gramů svého originálního čaje, který rozdělí do deseti porcí. K ochutnání by měl být příští rok na jaře.

Unikátní aroma, mok znalců

Bývalý vysokoškolský učitel An je přesvědčen, že pandí trus dodá čaji unikátní aroma a učiní z něj oblíbený mok znalců.

"Pandy mají velmi primitivní trávicí systém a vstřebávají pouze 30 procent potravy, kterou snědí. To znamená, že jejich exkrementy jsou bohaté na vlákninu a živiny," vysvětlil. "Když se jimi hnojený čaj spaří, má vyzrálou, ořechovou chuť a velmi osobité aroma," dodal.

Kvůli novému projektu se vzdal místa učitele kaligrafie na univerzitě a nyní si po náklaďácích odváží výkaly z chovného střediska pand velkých v Čcheng-tu, metropoli jihočínské provincii S'-čchuan. Rezervace vyprodukuje každoročně kolem 200 tun pandího trusu.

Nejdražší káva na světě kopi luwak se vyrábí z kávových bobů, které prošly trávicím ústrojím malých šelem cibetek. V Praze se její ceny pohybují mezi 400 a 600 korunami za šálek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy