Prasata v Číně si žijí jako v žitě. Země pro ně staví luxusní hotely kvůli chřipce

Magazín Magazín
4. 8. 2021 19:00
V jižní Číně vyrostla třináctipatrová budova, kde přebývá v přísných hygienických a bezpečnostních podmínkách asi 10 tisíc chovných prasat. Komplex je přezdívaný "prasečí hotel" a má pomoci ochraně zvířat před africkou prasečí chřipkou.
Pro desetitisíce čínských prasat postupně vznikají vertikální farmy. Mají zabránit šíření nemocí.
Pro desetitisíce čínských prasat postupně vznikají vertikální farmy. Mají zabránit šíření nemocí. | Foto: Shutterstock

Přístup do prasečího hotelu je značně omezený, zvířata jsou pod dohledem bezpečnostních kamer a budova disponuje také veterinárním střediskem a oddělením, kde zaměstnanci pro vepře pečlivě připravují krmivo, upřesnil zpravodajský kanál Al-Jazeera. 

Zdánlivý luxus, v němž žijí chovná prasata, představuje jeden z nejmodernějších přístupů k biologické bezpečnosti. Čína se tak snaží zabránit šíření africké prasečí chřipky, která rok před vypuknutím koronavirové pandemie zdecimovala více než polovinu všech čínských prasat. Vepřové maso je zde přitom tím nejvíce konzumovaným. 

Čína dohání Západ, ale nákaza stále hrozí

Gigantické vertikální farmy si nechávají stavět velké čínské agrospolečnosti a podle expertů se tak snaží v biologické bezpečnosti dohnat Západ. Během poslední epidemie africké prasečí chřipky Čína přišla o více než 200 milionů vepřů. To je více než roční produkce Spojených států a Brazílie dohromady. V zemi to vedlo k raketovému růstu cen vepřového masa, stát byl proto nucen sáhnout do rezerv s mraženým vepřovým. 

Kvůli rychlému zvětšování kapacit zabezpečených prasečích hotelů nyní Čína řeší opačný problém - ceny masa klesly tak rychle, že jej stát musí skupovat do rezerv. 

Přes veškerou snahu v Číně virová hrozba stále přetrvává. Za letošní rok čínské ministerstvo zemědělství údajně zaznamenalo 11 případů nákazy, což vedlo k utracení dvou tisíc vepřů.

V západní Evropě nebo Spojených státech, kde se africká prasečí chřipka téměř nevyskytuje, je standardem, že se chovem prasat zabývá spíše menší počet velkých společností. V Číně je však stále poměrně vysoký počet malých zemědělců, kteří chovají i porážejí prasata na své vlastní, respektive státem propůjčené půdě. I to se země snaží stavbou vertikálních hotelů omezit. 

Mohlo by vás zajímat: Děti byly v šoku, vidět klecový chov je šokující, říkají filmaři

Přemýšleli jsme, jak o klecových chovech mluvit s dětmi a jak jim ukázat, co je vlastně za tím masem na talíři, říkají Ivona a Filip Remundovi. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy