Čína bez cenzury. Fotografové ukazují každodenní život na "zakázaném" Instagramu

pej
14. 10. 2015 17:00
Dva zahraniční fotografové se snaží nabourat tradiční pohled na komunistickou Čínu. Na "pirátském" instagramovém účtu sdílí snímky z každodenního života tamních obyvatel. "Otevřeli jsme okno do míst, která nikdo nikdy předtím neviděl," dodává jeden ze zakladatelů. Jejich profil na sociální síti sledují více než dvě desítky tisíc fanoušků.
eyesonchinaproject
eyesonchinaproject | Foto: Instagram eyesonchinaproject

Peking – Vojáci v uniformách, portréty Mao Ce-tunga nebo továrny s kouřícími komíny. Tak vypadá většina oficiálních snímků z Číny. Dva zahraniční fotografové, kteří dlouhodobě žijí v Číně a pracují zde pro zpravodajské agentury, se to rozhodli změnit a založili projekt EyesOnChinaProject.

Ve spolupráci s místními fotografy chtějí ukázat komunistickou zemi jinak, než je oficiálně prezentována. Na Instagramu proto poodhalují zákulisí běžného každodenního života. 

"Chtěli jsme ukázat Čínu jako neuvěřitelně dynamickou, rozmanitou a komplikovanou zemi, kterou podle nás je,“ vysvětlují fotografové Frederic Dufour a Kevin Frayer pro online deník The Huffington Post.

Instagram je v Číně, stejně jako Facebook nebo Twitter, zakázaný, a proto museli využít k jeho zřízení a používání virtuální privátní sítě (VPN). "Kdyby to bylo snadnější, tak by to zřejmě nebylo tak zajímavé," tvrdí.

Ke spolupráci přizvali i další zahraniční a čínské profesionální fotografy. Dnes jich na projektu spolupracuje kolem dvaceti. "Vzájemně se respektujeme. Někdy se stává, že fotografové na sebe narážejí kvůli svým egům. Takže by mohlo dojít k tomu, že některý z nás bude chtít účet zaplnit hlavně svými snímky. Zatím se to ale nestalo," přiblížil jeden z fotografů.

O spolupráci na projektu je velký zájem i mezi čínskými fotografy. Doufají totiž, že si díky sociální síti najdou své fanoušky také v zahraničí. "Úplně jsem tomu propadal, je to fascinující," řekl BBC jeden z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy