Vědci zkoumají rybu chodící po souši. Pomůže jim s evolucí

jaz
17. 9. 2014 12:06
Vědci z Kanady zkoumají ryby podobné těm prehistorickým. Chtějí přijít na to, jak se dokázaly přizpůsobit souši.
Polypterus senegalus
Polypterus senegalus | Foto: YouTube

Ottawa – Kanadští vědci potvrzují, že předci homo sapiens pocházejí z vody. Prováděli totiž experimenty s tropickou východoafrickou rybou, která nejenže dokáže dýchat vzduch, ale také se umí pohybovat po souši.

Přírodovědci z kanadské univerzity nedávno publikovali v časopise Nature výsledky experimentu, který dokazuje, jak se dříve ryby přizpůsobovaly okolí, když před 400 miliony roky opustily moře. Studie může také odhalit evoluci obratlovců, protože tyto ryby se později vyvinuly v dnešní obojživelníky, plazy, ptáky a savce.

Některé ryby se pohybují velmi komicky.
Některé ryby se pohybují velmi komicky. | Video: YouTube

"Stresové podmínky životního prostředí mohou odhalit jinak záhadné anatomické a behaviorální rozdíly a formy vývojové plasticity," uvedla v tiskové zprávě vedoucí projektu Emily Standen s tím, že ryby při experimentech držely ploutve blíže u těla, zvedaly hlavy a používaly těla k pohybu po souši.

Vědci tak dokázali, že živočichové jsou schopni vývojové plasticity, kdy přizpůsobí své chování změně okolních podmínek a vykazují při tom výrazné anatomické změny.

"Mnoho anatomických změn se zrcadlí ve fosilních nálezech, můžeme proto předpokládat, že změny v chování odráží to, co se mohlo vyskytnout u fosilních ryb, když šly poprvé se svými ploutvemi na souš," říká vědec Hans Larsson.

Výzkumníci s experimenty ještě nekončí. V budoucnu hodlají zkoumat další generace chodících ryb, aby viděli, jak se plasticita u těchto živočichů dále vyvíjí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy