Vědci zkoumají rybu chodící po souši. Pomůže jim s evolucí

jaz
17. 9. 2014 12:06
Vědci z Kanady zkoumají ryby podobné těm prehistorickým. Chtějí přijít na to, jak se dokázaly přizpůsobit souši.
Polypterus senegalus
Polypterus senegalus | Foto: YouTube

Ottawa – Kanadští vědci potvrzují, že předci homo sapiens pocházejí z vody. Prováděli totiž experimenty s tropickou východoafrickou rybou, která nejenže dokáže dýchat vzduch, ale také se umí pohybovat po souši.

Přírodovědci z kanadské univerzity nedávno publikovali v časopise Nature výsledky experimentu, který dokazuje, jak se dříve ryby přizpůsobovaly okolí, když před 400 miliony roky opustily moře. Studie může také odhalit evoluci obratlovců, protože tyto ryby se později vyvinuly v dnešní obojživelníky, plazy, ptáky a savce.

Některé ryby se pohybují velmi komicky.
Některé ryby se pohybují velmi komicky. | Video: YouTube

"Stresové podmínky životního prostředí mohou odhalit jinak záhadné anatomické a behaviorální rozdíly a formy vývojové plasticity," uvedla v tiskové zprávě vedoucí projektu Emily Standen s tím, že ryby při experimentech držely ploutve blíže u těla, zvedaly hlavy a používaly těla k pohybu po souši.

Vědci tak dokázali, že živočichové jsou schopni vývojové plasticity, kdy přizpůsobí své chování změně okolních podmínek a vykazují při tom výrazné anatomické změny.

"Mnoho anatomických změn se zrcadlí ve fosilních nálezech, můžeme proto předpokládat, že změny v chování odráží to, co se mohlo vyskytnout u fosilních ryb, když šly poprvé se svými ploutvemi na souš," říká vědec Hans Larsson.

Výzkumníci s experimenty ještě nekončí. V budoucnu hodlají zkoumat další generace chodících ryb, aby viděli, jak se plasticita u těchto živočichů dále vyvíjí.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy