Sexuální harašení pod vodou. Chobotnice házejí věci po samcích, kteří je obtěžují

Magazín Magazín
31. 8. 2021 12:08
Nazlobené chobotnice dokážou ventilovat vztek házením předmětů, jako jsou písek nebo mušle. Nemíří přitom do prázdna, ale na své soukmenovce. Například samice házením odrazuje náruživé samce a brání si své teritorium, objevili vědci.
Chobotnice pod svým tělem schovávají nánosy řas, písku nebo bahna a pomocí vytlačování vody ze sifonu, který běžně používají jako svůj pohon, je pak vymrští k cíli.
Chobotnice pod svým tělem schovávají nánosy řas, písku nebo bahna a pomocí vytlačování vody ze sifonu, který běžně používají jako svůj pohon, je pak vymrští k cíli. | Foto: Reuters

Chobotnice už v minulosti dokázaly, že se právem řadí mezi nejchytřejší tvory oceánu. Přestože vody obývají desítky milionů let, vysoká úroveň jejich rozlišovacích schopností a inteligence jsou darem přírody. Hlavonožci totiž oproti savcům, jako jsou delfíni, nemají šanci předávat své dovednosti potomkům. Jakmile se mláďata vylíhnou z vajíček, samice samy pojdou.  

Genetické informace jim však, zdá se, stačí na to, aby byly chytřejší než většina ostatních obyvatel oceánu. Seriál Modrá planeta II od Davida Attenborougha odhalil, že chobotnice umí přelstít své predátory maskováním z mušlí, které si obalí okolo celého těla. Přes svou barvoslepost navíc dokážou měnit barvu nebo tvar těla a proměnit se v druhy ryb, kterých se ostatní bojí. 

Nedávná série videí, kterou natočili vědci z univerzity v Sydney pod vedením Petera Godfreye-Smitha, má další překvapivé výsledky. Záznamy z Jervisovy zátoky dokazují, že chobotnice umí okolní předměty využívat jako zbraně. Když se rozzlobí nebo si jen chrání své teritorium, hází mušle, písek nebo nános řas a míří přitom na cíl, což se doposud ve zvířecí říši potvrdilo jen u pár druhů, například u šimpanzů. 

Chobotnice hází předměty pomocí proudu vody

Podle odborného magazínu New Scientist je házení u hlavonožců velmi těžké nějak srozumitelně popsat. Zjednodušeně řečeno ale chobotnice pod svým tělem schovávají nánosy řas, písku nebo bahna a pomocí vytlačování vody ze sifonu, který běžně používají jako svůj "pohon", je pak vymrští směrem k cíli. 

Godfrey-Smith a jeho tým točili v zátoce, kde je vysoká koncentrace chobotnic, od roku 2015. Jeden ze záběrů například ukazuje, jak se samice brání náruživému samci, který se chce pářit. Ze svého teritoria na něj desetkrát vystřelila písek. "Byl to jeden ze záběrů, který mě přesvědčil o tom, že chobotnice hází předměty úmyslně," vysvětluje vědec.

Chobotnice předměty většinou vystřelila mezi první dvě chapadla, kterými pak ovlivňovala směr hodu. Podle vědců to dokazuje určitý druh míření. Zajímavé také je, že žádný z cílených objektů útok nikdy neopětoval. Jeden ze záběrů ukazuje naštvaného samce, který změnil barvu a hodil mušlí do prázdna poté, co ho jeho vyvolená odmítla. 

Kam až sahají schopnosti chobotnic využívat okolní předměty jako zbraně, není vědcům zatím jasné. Hlavonožci jsou, ač vysoce inteligentní tvorové, velmi asociální a oproti některým savcům nespolupracují mezi sebou ani s ostatními tvory v oceánu. Jedna z teorií tedy říká, že um se vyvinul vlivem stísněného života v Jervisově zátoce, kde kvůli vysoké koncentraci chobotnic připadá na jednoho jedince teritorium o velikosti jednoho metru čtverečního, a chobotnice se tak mají tendenci bránit. 

Video: Attenborough má pravdu, planeta má velký problém, musíme jednat teď, říká Storch

Hrozí, že se z naší planety stane místo, kde se nebude dát žít, Attenborough to říká už dlouho. Jestli to někdo může změnit a má vliv, tak je to on. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 46 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy