Chci pomáhat lidem jako lékařka, říká úspěšná astronomka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2014 12:00
Rozhovor s Hanou Lounovou, nadanou studentkou a pianistkou, která vyniká v astronomii, fyzice a matematice, touží ale stát se lékařkou.
Hana Lounová.
Hana Lounová. | Foto: Archiv Hany Lounové

Praha - Hana Lounová je mimořádná žena. Osmnáctiletá studentka z Olomouce je úspěšnou řešitelkou astronomických, fyzikálních a matematických olympiád. Je také velice nadanou pianistkou. Z loňské Mezinárodní astronomické olympiády přivezla bronz.

"Vždycky když se zadívám na hvězdy, uvědomím si, jak je člověk a vůbec celá Země malinká, nepatrná vzhledem k nekonečnému vesmíru. A tehdy mi dochází, co je v životě opravdu důležité a co ne," říká ke své oblíbené astronomii.

Hana Lounová nakonec nepůjde studovat ani na Matfyz, ani na konzervatoř, ale vybrala si medicínu. Chce totiž pomáhat lidem.

Aktuálně.cz: Loni jste přivezla bronz z mezinárodní astronomické olympiády ve Vilniusu. Jaké úkoly jste zde plnila a jak vám sedly?

Úspěšná česká výprava na Mezinárodní astronomické olympiádě v Litvě. Hana Lounová třetí zprava.
Úspěšná česká výprava na Mezinárodní astronomické olympiádě v Litvě. Hana Lounová třetí zprava. | Foto: Česká astronomická společnost

Tato olympiáda má celkem tři části. První je "teoretické kolo", kde se řeší různé příklady a problémy z astronomie, sférické astronomie a astrofyziky. Druhou je "praktické kolo", to spočívá v analýze dat a jejich zpracování do grafů. Poslední částí je "pozorovací kolo"; jak už sám název napovídá, toto kolo probíhá v noci, mezi úkoly obvykle patří například odhadování úhlových vzdáleností na obloze, odhadování magnitud hvězd, hledání různých objektů. Část je pouhým okem, část dalekohledem.

A.cz: Kolik žen se ve světě astronomie či astrofyziky pohybuje? Jste spíše výjimkou, nebo jsou ženy v těchto oborech běžné?

Třeba letos v Kyrgyzstánu tvořily dívky asi jednu osminu celkového počtu účastníků, ale o obecném zastoupení žen ve vědě nemám představu. Myslím si, a i z ocenění na IAO vyplývá, že kluci mají přece jen k těmto oborům většinou blíž než dívky. Nechci tím říct, že žena nemůže být v tomto oboru úspěšná, to vůbec! Ale mužů je více.

A.cz: Vynikáte v matematice, fyzice, astronomii. Jaký obor máte nejraději?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Asi astronomii. Je to nádherná věda a je v ní stále co nového objevovat. Vždycky když se zadívám na hvězdy, uvědomím si, jak je člověk a vůbec celá Země malinká, nepatrná vzhledem k nekonečnému vesmíru. A tehdy mi dochází, co je v životě opravdu důležité a co ne.

A.cz: Chtěla byste svůj život "zasvětit vědě"?

Ne, to myslím, že ne. Myslím, že by mě to nebavilo. Astronomii si nechám spíš jen jako koníček, když budu chtít provětrat hlavu.

A.cz: Jaké tedy máte představy o své budoucnosti?

Chtěla bych procestovat svět, poznat nová místa, jiné kultury. Mít svou rodinu, děti, pomáhat lidem jako dobrý lékař.

A.cz: Takže nakonec to bude medicína?

Stále ještě nejsem na sto procent rozhodnutá, s největší pravděpodobností půjdu na medicínu.

A.cz: Zabýváte se vědou i ve svém volném čase? Je samostudium některého z oborů vaším koníčkem?

Hana Lounová sbírá úspěchy v astronomii, fyzice i matematice, věnovat se však chce medicíně.
Hana Lounová sbírá úspěchy v astronomii, fyzice i matematice, věnovat se však chce medicíně. | Foto: Česká astronomická společnost

Kdepak, vědou se téměř nezabývám. Spoustu času mi zabere škola, paradoxně právě ty předměty, které mě nezajímají. Ve volném čase se věnuji hudbě - hraji na klavír a spíš poněkud amatérsky na housle, kytaru a flétnu. Ráda tancuji, trochu sportuji.

A.cz: Co znamená "trochu sportuji"?

Provozuji karate, běhání, bruslení, lyžování...

A.cz: Co jsem slyšela, tak ve hře na piano si vedete znamenitě...

Na klavír hraji od svých pěti let. Zpočátku jsem z toho neměla rozum, nebavilo mě to a protestovala jsem, když jsem měla cvičit. Naštěstí toto období netrvalo moc dlouho a já jsem opravdu ráda, že jsem u hudby zůstala. Teď je pro mě hra na klavír radost a někdy i takový ten útěk z reality, když člověk prostě potřebuje vypnout a být sám (se) sebou.

A.cz: Slavila jste s pianem i nějaké úspěchy?

Nějaké úspěchy jsem měla, ještě donedávna jsem jezdila na celostátní soutěž Prague Junior Note. Odtud si asi nejvíc vážím druhého místa a speciálního ocenění poroty za interpretaci hudby Bohuslava Martinů.

A.cz: Můžete potvrdit, že nadání pro matematiku usnadňuje hru na hudební nástroj či že nadání pro matematiku jde ruku v ruce s hudebním nadáním?

Slyšela jsem už o tom, mnoho lidí to tvrdí, ale opravdu nevím. Moje kamarádka hraje na klavír přímo fantasticky a matematiku ani fyziku zrovna ráda nemá, takže pravidlem to určitě nebude. Na druhou stranu spousta mých kamarádů "matfyzáků“ je výbornými muzikanty. Takže těžko říct.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy