Chcete se naučit klingonsky? Na internetu začaly lekce umělého jazyka ze Star Treku

Martin Brychta Martin Brychta
17. 3. 2018 9:04
Fanoušci Star Treku se můžou v internetových kurzech učit umělý jazyk z tohoto seriálu - klingonštinu. V lekcích budou probírat slovní zásobu, větnou skladbu i správnou výslovnost.
Vesmírná loď USS Enterprise ze seriálu Star Trek (ilustrační foto).
Vesmírná loď USS Enterprise ze seriálu Star Trek (ilustrační foto). | Foto: Star Trek

"nuqneH? yIjatlh!" Připadá vám to jako nesmyslný shluk písmen? Pokud jste fanoušci Star Treku, tak možná víte, o co jde. Jedná se totiž o umělý jazyk jedné z ras, která se v seriálu objevila, Klingonů.

A co to vlastně znamená? Podle serveru Mashable jde o věty "Co chcete? Mluvit!" A pokud opravdu chcete mluvit klingonsky, na webu Duolingo pro zájemce právě otevřeli jazykový kurz. A ti se do něj jen hrnou, už před zahájením internetových lekcí projevilo zájem na 170 tisíc lidí.

Kurzy jim nabízejí výuku slovní zásoby, větné skladby i běžně používaných frází, zkrátka všeho, co člověk potřebuje, aby se domluvil klingonsky (pokud by to někdy náhodou potřeboval).

Podobně jako v jiných kurzech budou "studenti" spojovat obrázky se slovíčky, překládat slova a fráze z klingonštiny do angličtiny a naopak a učit se také správnou výslovnost.

Nejen Star Trek, ale i Hra o trůny 

Fanoušci Star Treku se tak můžou těšit. Není to však první aktivita, která podporuje tento umělý seriálový jazyk. Na internetu existuje také Klingonský jazykový institut, jenž propaguje klingonštinu jako "nejrychleji rostoucí jazyk v celé galaxii".

Autor internetového kurzu Felix Malmenbeck ale varuje, že výuka klingonštiny není pro každého. "Učit se jazyk chce čas, energii a pravidelné procvičování, obzvlášť na začátku," varuje. Lidé, kteří nemají o jazyk skutečný zájem, by podle něj měli svou lásku ke Star Treku uspokojit jiným způsobem.

Každopádně ti, kdo vydrží, si spolu budou moci "pokecat" klingonsky. A nebudou jediní, kteří ke konverzaci využijí smyšlený jazyk ze seriálu. Kurzy na výuku vznešené valyrijštiny, tedy umělého jazyka ze seriálu Hra o trůny, jsou k dispozici také.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy