Chata Prašivá v Beskydech šetří s pitnou vodou, ke splachování využívá tu dešťovou

ČTK ČTK
13. 8. 2019 12:32
Horská chata Prašivá v Beskydech ekologicky hospodaří s dešťovou vodou. Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, provozovatelé zachytí do odpadních jímek. Pak ji použijí na splachování v nově postavených ekologických toaletách. Už v minulosti do ekologie provozovatelé prostřednictvím vlastníka chaty Klubu českých turistů investovali. Rekonstruovali například čističku vody.
Horská chata Prašivá (únor 2019)
Horská chata Prašivá (únor 2019) | Foto: ČTK

Vodu ve studnách hlídá počítač. Všechny investice jsou součástí obnovy objektu. Práce začaly v roce 2015 a zatím stály okolo tří milionů korun.

Ve výše položených místech je většinou problém s dostupností pitné vody. "Navíc jsme zjistili, že 60 až 70 procent vody používáme právě na splachování. Proto jsme se rozhodli situaci změnit," uvedl jeden z provozovatelů chaty z roku 1921 Martin Stiller.

Využili k tomu tři staré jímky, do kterých svedli dešťovou vodu ze dvou třetin střech chaty a z nově postavených toalet. Ty klub vybudoval za 750 tisíc korun.

V případě nepříznivých dešťových podmínek, mohou jímky nechat naplnit užitkovou vodou, která je dostupnější než voda pitná.

Chatu vlastní Klub českých turistů. Práce na obnově chaty trvají pátým rokem. Byla už například zpřístupněna rozhledna nebo opraven historický Valečkův sál. Modernizováno bylo i dětské hřiště, přibyly stojany na kola.

Stiller odhaduje, že po technické stránce je rekonstrukce ve třech čtvrtinách. "Po finanční stránce ale ani ne v polovině. Čekají nás ještě velké investice. Například zateplení obvodových stěn a výměna šindelů na opláštění," řekl. Tuto investici plánuje na příští rok.

Video: Víc než polovina dešťové vody zmizí v kanálu

Řada měst situaci podceňuje, změnit myšlení projektantů a úředníků je ale složité, popisuje David Stránský z ČVUT. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy