Ochranka přirazila Si Ťin-pchingova překladatele. "Podivně se plížil," zněla obhajoba

lis lis
26. 8. 2023 8:00
Pro pořádající Jihoafrickou republiku došlo k trapnému momentu na summitu hospodářského uskupení BRICS. Překladatel čínského prezidenta Si Ťin-pchinga úslužně běžel za svým šéfem, když ho v tu chvíli bezdůvodně napadla ochranka.
Ochranka v Jihoafrické republice skolila Si Ťin-pchingova překladatele, vypadal prý podezřele | Video: Associated Press, Reuters

V jihoafrickém Johannesburgu se sešly na každoročním summitu země hospodářského uskupení BRICS - tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Když ve středu procházely jednotlivé hlavy států po červeném koberci, došlo k chaotické situaci.

Zatímco Si Ťin-pching vstupoval do hlavní části místa konání, spěchal za ním jeho překladatel. Ten se už ale do místnosti nedostal. Okamžitě se na něj vrhla ochranka a plnou silou ho přirazila ke zdi. Nakonec před ním zavřela dveře a zabránila mu, aby čínského prezidenta následoval. Podle zahraničních médií ochrance přišlo podezřelé, že se za ním jakýsi čínský úředník "podivně plíží".

Celá situace byla zachycená na videu, na kterém je vidět, jak se Si Ťin-pching několikrát nechápavě ohlíží za sebe. Čínský prezident nakonec zachoval klid, a zatímco se za ním odehrávala poněkud bizarní scéna, pokračoval v chůzi po koberci dál.

Skupina BRICS vznikla v roce 2009 jako čtyřčlenný neformální klub. O rok později se rozšířila o Jihoafrickou republiku a začal se pro ni používat současný název BRICS. Zástupci pětice zemí, které představují zhruba 40 procent světové populace a čtvrtinu globální ekonomiky, rozhodli, že pozvou šest zemí, aby se staly novými členy bloku. Pozvánku pošlou Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy