Obrazem: Nejkrásnější nádraží v Česku. Soutěž, která je hledala, letos končí

Obrazem: Nejkrásnější nádraží v Česku. Soutěž, která je hledala, letos končí
Soutěž Nejkrásnější nádraží končí. Organizátoři akce se ji po 15 letech rozhodli ukončit, podle nich totiž ztratila původní smysl zejména kvůli vytrácení se lidského prvku z fungování řady nádraží. Prvním vítězem bylo nádraží Ostroměř v Královéhradeckém kraji (na snímku).
Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR vznikla v roce 2007, organizátoři ji vnímali jako reakci na nedůstojný stav většiny železničních stanic a zastávek. Na snímku je hlavní nádraží v Trutnově, vítěz z roku 2008.
“Jako kapky v moři tu byly stanice, kde se personál vzorně staral, nad rámec svých povinností, o jejich prostředí. Díky soutěži se dozvídal, jak veřejnost tuto snahu oceňuje,” vysvětlili za organizátory soutěže Drahomíra Kolmanová a Zdeněk Michl.
Na snímku vítěz z roku 2009, stanice Zahrádky u České Lípy.
Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR vznikla v roce 2007, organizátoři ji vnímali jako reakci na nedůstojný stav většiny železničních stanic a zastávek. Na fotce vítěz z roku 2010, nádraží v Chocni.
Foto: ČTK
Magazín ČTK Magazín, ČTK
9. 11. 2021 14:40
Soutěž Nejkrásnější nádraží končí. Organizátoři akce se po 15 letech rozhodli soutěž ukončit, podle nich totiž ztratila původní smysl zejména kvůli vytrácení se lidského prvku z fungování řady nádraží.

Soutěž měla být prezentací dobrých příkladů péče o železniční nádraží, stanice a zastávky. "Vznikla v roce 2007 jako reakce na nedobrý stav našich železničních stanic a 15 let šířila chválu a dobré příklady práce lidí, kteří se o své stanice vzorně starali. Poutala pozornost veřejnosti, pro vítěze hlasovaly tisíce lidí," uvedli organizátoři.

Podle ředitelky organizátorského spolku Cestami proměn Drahomíry Kolmanové jsou za ukončením soutěže dva základní důvody. Patří k nim postupná automatizace nádraží v Česku, ze kterých se tak podle ní vytrácí lidský faktor a jeho práce na zvelebování nádražních budov. A právě ten chtěli organizátoři podle Kolmanové oceňovat a bez něj ztratila soutěž svůj původní význam. Dalším důvodem je přerušení spolupráce se Správou železnic před dvěma lety.

Organizátoři k ukončení soutěže uspořádali setkání s partnery akce a zástupci nejúspěšnějších stanic. Podle Kolmanové jde o ukončení s úsměvem. Titul Nejkrásnější nádraží získalo celkem 13 nádraží. Loňský ročník se nekonal kvůli pandemii koronaviru, letos už se organizátoři rozhodli vítěze nevyhlašovat. 

Prohlédněte si v galerii stanice a zastávky, které vyhrály v uplynulých ročnících. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy