Středověká vesnička u Komského jezera zavede vstupné, chce ale přitáhnout víc turistů

Magazín Magazín
17. 1. 2020 16:00
Pitoreskní středověká vesnička Corenno Plinio, ležící u populárního severoitalského Komského jezera, plánuje od konce března vybírat turistické vstupné ve výši pěti eur (v přepočtu zhruba 126 korun). Nový starosta chce využít popularity místa k tomu, aby vybral peníze na další rozvoj oblasti. Místní se proti nové vyhlášce bouří.
Corenno Plinio, Itálie
Corenno Plinio, Itálie | Foto: Shutterstock

Ve vesničce na břehu Komského jezera žije podle britského deníku The Telegraph pouze 16 stálých obyvatel, pravidelně sem však přijíždějí tisíce turistů, aby si prošly středověké centrum.

Přes 60 procent návštěvníků Corenna Plinia je přitom ze zahraničí a do vesnice je vozí autobusy. Nový starosta Stefano Cassinelli se proto rozhodl popularity místa využít a od 29. března zavedl vstupné do vesnice ve výši pěti eur, v přepočtu zhruba 126 korun. Vybrané peníze chce využít k rozvoji vesničky, jejíž osídlení se datuje až do starověku. Postaví například muzeum pod širým nebem, které má nalákat ještě více turistů.

Místní se proti kroku nově zvoleného starosty bouří s tím, že poplatek turisty může odradit, a osada s dominantní hradní věží ze 13. století navíc není na masový turismus vhodná. 

"Z nápadu zavést poplatek jsem zmatený," citoval britský list Angelantonia Mariettiho Andreaniho, který žije v místním starém hradě. "Nemyslím si, že tohle místo je vhodné pro masový turismus," podotkl také jeden z potomků slavného hraběcího rodu.

O zavedení poplatku pro návštěvníky uvažují i další italská města, která ale chtějí turismus hlavně regulovat. Benátky například vloni zavedly poplatek pro jednodenní turisty ve výši osmi eur (v přepočtu více než 200 korun). 

S takzvaným overtourismem se ale potýkají i evropská města a kromě poplatků za vstup se snaží zavádět i další pravidla kultivující populární místa. Řím například od začátku nového roku zrušil u hlavních historických památek stánky se suvenýry a občerstvením. 

Vedení rakouského Hallstattu zase oznámilo, že od jara zavede povinné rezervace pro zájezdové autobusy, bez nichž by se neměly do vesničky v oblasti takzvané Solné komory dostat. Rezervace na parkování a vyšší poplatky pro zájezdové autobusy zavedl vloni také Český Krumlov.

Video: Adršpašské skály pod návalem turistů

Overturismus: Adršpašské skály | Video: Tomáš Vocelka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy