Přes tisíc jeskyní a propastí. Slovenské národní parky nabízí hory i plavby na vorech

Přes tisíc jeskyní a propastí. Slovenské národní parky nabízí hory i plavby na vorech
Gerlachovský štít je s výškou 2655 metrů nad mořem nejvyšším štítem ve Vysokých Tatrách a zároveň nejvyšším na Slovensku. Podle své kondice, ale i podle ročního období si návštěvníci v doprovodu horského vůdce vyberou trasu výstupu.
Na její náročnosti závisí délka a doba túry, zájemci by se měli připravit na přibližně desetihodinový výšlap. Na cestě za úchvatnými výhledy budou zpočátku kráčet a později i lézt po skalách připoutáni lanem. Toto dobrodružství obvykle začíná ještě před svítáním. Skupina s horským vůdcem vyráží za tmy a panenskou přírodou prochází v úplném tichu.
Za úsilí, které turisté během výstupu vynaloží, jim budou odměnou výhledy na vrcholu Gerlachovského štítu.
Dunajec patří mezi nejčistší řeky střední Evropy. Dřevěné vory na Dunajci mají staletou tradici, vory se v minulosti využívaly na přepravu dřeva, různého zboží i osob.
Foto: Shutterstock
ČTK ČTK
3. 7. 2024 13:06
Slovensko je pro Čechy po Itálii a Chorvatsku nejčastější volbou, kde letos stráví letní dovolenou. Není divu, východní sousedé mají co nabídnout. Od majestátních vrcholů Tater přes romantické soutěsky Slovenského ráje až po tiché lesy poloninského národního parku. Na území tohoto středoevropského státu je národních parků hned devět, takže turisté mají z čeho vybírat.

Návštěvníci slovenských národních parků mohou během jejich návštěvy odpočívat v panenské přírodě, objevovat výjimečné přírodní úkazy a vyzkoušet si aktivity, na které se nezapomíná.

K nejatraktivnějším místům na Slovensku, kde si mohou návštěvníci užívat turistiku plnými doušky, patří bezpochyby Tatranský národní park, který je nejstarším národním parkem Slovenska a nabízí více než 600 kilometrů značených turistických chodníků.

Ty vedou také k devíti horským štítům Vysokých Tater. Dalších dvanáct štítů mohou lidé zdolat pouze v doprovodu horského vůdce. Pro fyzicky zdatnější jedince je i výstup na Gerlachovský štít, o kterém je mimo jiné dále řeč v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy