Nejlepší tipy na dovolenou. Tohle je 21 míst, kam se musíte příští rok vypravit

Skotská vysočina.
Přední vydavatel cestovatelských průvodců Lonely Planet představil svůj výběr doporučených destinací z celého světa pro následující rok, které by neměly chybět na seznamu přání žádného cestovatele. Srí Lanka je podle průvodce top zemí, kterou v roce 2019 navštívit.
Do první pětice se dostal i středoasijský Kyrgyzstán - ideální země pro ty, kteří hledají nedotčenou přírodu a zajímavé treky.
Šen-čenu se přezdívá "čínské Silicon Valley". Zatímco dříve bylo město známé jako levnější varianta Hongkongu, v posledních letech se zde usazuje řada inovativních technologických společností i designových kreativců. Narazit zde lze na řadu malých pivovarů, zajímavých kaváren a indie hudebníky.
Hlavní město Nepálu Káthmándú utrpělo značné škody při zemětřesení v roce 2015. Památky i běžné domy jsou však postupně opravovány a město tepe více než kdy jindy. Historický střed města okolo náměstí Durbar figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.
Foto: Shutterstock
mdan mdan
25. 10. 2018 8:31
Přední vydavatel cestovatelských průvodců Lonely Planet představil svůj výběr doporučených destinací z celého světa pro následující rok, které by neměly chybět na seznamu přání žádného cestovatele. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších zemí, měst, regionů a destinací, kam se v roce 2019 vypravit.

Srí Lanka, Německo, chorvatský Zadar, severní Peru nebo Albánie. Přední vydavatel cestovatelských průvodců z celého světa vydal každoroční seznam míst, která by žádné toulavé duše, dobrodruzi i turisté neměli v následujícím roce minout. 

Přední příčky mezi zeměmi, které navštívit, opanovaly Srí Lanka, Německo a Zimbabwe. Královnou měst se pro následující rok podle Lonely Planet stala Kodaň. Ta je ceněna nejen pro pohodový život či bohatou gastronomickou scénu, ale i jako významné centrum designérských hnutí. Druhou příčku obsadilo čínské Silicon Valley Šen-čen a třetí pak srbské hlavní město Novi Sad. 

Top regionem roku 2019 je podle cestovatelské společnosti italský Piemont na severozápadě země. Ten je známý nejen jako rodiště Leonarda da Vinciho, ale i četnými památkami a místy zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO. V seznamu se objevilo také pohoří Catskills ve státě New York, kde se již 50 let koná legendární festival Woodstock. 

Mezi deseti doporučovanými regiony je zařazena také Skotská vysočina a Normandie ve Francii.

Poslední kategorií je pak desítka cenově nejvýhodnějších destinací. Přední místo obsadila jižní část údolí Nilu v Egyptě, polské město Lodž a americký národní park Great Smoky Mountains, rozprostírající se na území států Tennessee a Severní Karolína. Ve výčtu ale nechybí ani Argentina, Albánie či Slovinsko. 

Česká republika se do žebříčku top deseti destinací v žádné kategorii nedostala.

Lonely Planet vzniklo v roce 1973 na popud Tonyho a Maureen Wheelerových, kteří se poznali v roce 1970 na lavičce v londýnském parku. Dva roky nato vyrazili už jako manželé na svou první cestu kolem světa. Přejeli tehdy Evropu a Asii autem a výlet zakončili v Austrálii. 

Dodneška vydavatelství Lonely Planet vytisklo více než 145 milionů publikací a kolem průvodců se vytvořila globální komunita cestujících, dobrodruhů a tuláků. 

Video: Čech zdolal 26 evropských vrcholů během tří měsíců

Čech vyšlápl 26 vrcholů Evropy. Zvládl to za tři měsíce | Video: Jaromír Zaoral
 

Právě se děje

Další zprávy