Thajci zavřeli slavnou pláž z filmu s DiCapriem. Návaly turistů ničily vzácné korálové útesy

Reuters Magazín Reuters, Magazín
23. 5. 2018 13:19
Thajská cestovní agentura se rozhodla na čtyři měsíce uzavřít jednu z nejpopulárnějších pláží na ostrově Phi Phi v Andamanském moři, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Foto: Reuters

Běloskvoucí písek a tyrkysově modré moře v Thajsku před 18 lety ukázal světu dramatický snímek Pláž a záliv na ostrově Phi Phi v Andamanském moři od té doby bojoval s návalem až pěti tisíci turistů denně.

Jedna z nejpopulárnějších pláží na světě bude podle agentury Reuters od 1. června do 30. září uzavřena. Důvodem je špatný stav korálových útesů, které trpí kvůli vysokým teplotám i obrovskému přívalu turistů.

Kromě lidí mají po tuto dobu do zátoky zákaz vplout i motorové čluny. 

"Je to jediný způsob, jak zachránit naše přírodní dědictví, které je důležitou součástí cestovního ruchu, tedy naší ekonomiky," uvedl ředitel úřadu pro cestovní ruch Kanokkittika Kritwutikon.

Přestože jde o jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí, bude mít podle odborníku na cestovní ruch její uzavření minimální ekonomický dopad. Období od června do září není hlavní sezonou, oblast se navíc pyšní i dalšími atraktivními místy.

"Jsou i další místa, která jsou neméně zajímavá. Turisty mohu zavést například na Monkey Beach nebo Bambo Island," uvedl jeden ze zaměstnanců tamního hotelu.

Foto: Reuters

Příjmy z cestovního ruchu přestavují téměř 12 procent thajské ekonomiky, která je druhou největší v jihovýchodní Asii. Každoroční příval turistů na druhou stranu vyvolává obavy, jaký vliv má masivní cestovní ruch na životní prostředí.

Například letos Thajsko zakázalo kouření a odhazování odpadků ve čtyřiadvaceti pobřežních lokalitách. 

Thajsko totiž podle studie zveřejněné v magazínu Science patří k největším producentům odpadu na světě a špatné přírodní podmínky vážně ohrožují volně žijící zvířata.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy