Thajci zavřeli slavnou pláž z filmu s DiCapriem. Návaly turistů ničily vzácné korálové útesy

Reuters Magazín Reuters, Magazín
23. 5. 2018 13:19
Thajská cestovní agentura se rozhodla na čtyři měsíce uzavřít jednu z nejpopulárnějších pláží na ostrově Phi Phi v Andamanském moři, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Foto: Reuters

Běloskvoucí písek a tyrkysově modré moře v Thajsku před 18 lety ukázal světu dramatický snímek Pláž a záliv na ostrově Phi Phi v Andamanském moři od té doby bojoval s návalem až pěti tisíci turistů denně.

Jedna z nejpopulárnějších pláží na světě bude podle agentury Reuters od 1. června do 30. září uzavřena. Důvodem je špatný stav korálových útesů, které trpí kvůli vysokým teplotám i obrovskému přívalu turistů.

Kromě lidí mají po tuto dobu do zátoky zákaz vplout i motorové čluny. 

"Je to jediný způsob, jak zachránit naše přírodní dědictví, které je důležitou součástí cestovního ruchu, tedy naší ekonomiky," uvedl ředitel úřadu pro cestovní ruch Kanokkittika Kritwutikon.

Přestože jde o jednu z turisticky nejatraktivnějších oblastí, bude mít podle odborníku na cestovní ruch její uzavření minimální ekonomický dopad. Období od června do září není hlavní sezonou, oblast se navíc pyšní i dalšími atraktivními místy.

"Jsou i další místa, která jsou neméně zajímavá. Turisty mohu zavést například na Monkey Beach nebo Bambo Island," uvedl jeden ze zaměstnanců tamního hotelu.

Foto: Reuters

Příjmy z cestovního ruchu přestavují téměř 12 procent thajské ekonomiky, která je druhou největší v jihovýchodní Asii. Každoroční příval turistů na druhou stranu vyvolává obavy, jaký vliv má masivní cestovní ruch na životní prostředí.

Například letos Thajsko zakázalo kouření a odhazování odpadků ve čtyřiadvaceti pobřežních lokalitách. 

Thajsko totiž podle studie zveřejněné v magazínu Science patří k největším producentům odpadu na světě a špatné přírodní podmínky vážně ohrožují volně žijící zvířata.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy