Větší než Máchovo a hlubší než orlická přehrada. Jezero Most se otevřelo návštěvníkům

Větší než Máchovo a hlubší než orlická přehrada. Jezero Most se otevřelo návštěvníkům
Jezero Most je jedním z největších v Česku.
Sluneční paprsky se odráží od hladiny na celkem 300 hektarech, které lemuje cyklostezka.
Kousek od břehu jsou nová dřevěná mola...
... a o pořádek se tu stará místní správce.
Foto: Matěj Stránský, Respekt
mad ČTK mad, Matěj Stránský, ČTK
13. 9. 2020 18:58
Do hloubky až 75 metrů se dá ponořit v jezeře nedaleko Mostu na Ústecku. Nádherná vodní plocha s čistší vodou než je na Orlíku vznikla zatopením bývalé lokality Ležáky, kde se necelé století těžilo hnědé uhlí. Napouštění lomu začalo v roce 2008 a trvalo čtyři roky. Dnes jsou ve vodě mola a u jezera kabinky i dětské hřiště.

Lokalita Ležáky byla oblastí s velkou zásobou hnědého uhlí. První důl v ní vznikl už v roce 1901 a těžba trvala necelé jedno století. Jezero Most vzniklo zatopením celé oblasti, včetně kultivace břehů za něj ministerstvo financí zaplatilo asi 2,5 miliardy korun.

Vodní plocha je dnes větší než Máchovo jezero a jeho maximální hloubka je 75 metrů. Fotogalerie vznikla pro časopis Respekt, který na začátku srpna popsal vznik jezera.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy