Větší než Máchovo a hlubší než orlická přehrada. Jezero Most se otevřelo návštěvníkům

Větší než Máchovo a hlubší než orlická přehrada. Jezero Most se otevřelo návštěvníkům
Jezero Most je jedním z největších v Česku.
Sluneční paprsky se odráží od hladiny na celkem 300 hektarech, které lemuje cyklostezka.
Kousek od břehu jsou nová dřevěná mola...
... a o pořádek se tu stará místní správce.
Foto: Matěj Stránský, Respekt
mad ČTK mad, Matěj Stránský, ČTK
13. 9. 2020 18:58
Do hloubky až 75 metrů se dá ponořit v jezeře nedaleko Mostu na Ústecku. Nádherná vodní plocha s čistší vodou než je na Orlíku vznikla zatopením bývalé lokality Ležáky, kde se necelé století těžilo hnědé uhlí. Napouštění lomu začalo v roce 2008 a trvalo čtyři roky. Dnes jsou ve vodě mola a u jezera kabinky i dětské hřiště.

Lokalita Ležáky byla oblastí s velkou zásobou hnědého uhlí. První důl v ní vznikl už v roce 1901 a těžba trvala necelé jedno století. Jezero Most vzniklo zatopením celé oblasti, včetně kultivace břehů za něj ministerstvo financí zaplatilo asi 2,5 miliardy korun.

Vodní plocha je dnes větší než Máchovo jezero a jeho maximální hloubka je 75 metrů. Fotogalerie vznikla pro časopis Respekt, který na začátku srpna popsal vznik jezera.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy