Hitler tu vyhrál už v roce 1930. Američani ale město ušetřili, dnes těží z památek

Hitler tu vyhrál už v roce 1930. Američani ale město ušetřili, dnes těží z památek
V 17. století, kdy hrad vypálila francouzská vojska, se Heidelberští snažili poškozené části zrekonstruovat, do jedné z věží ale udeřil blesk, což místní odradilo v jakýchkoli dalších snahách o záchranu. Pevnost má dnes dochovaných jen několik komnat, láká ale na muzeum lékárnictví nebo zahrady s krásnými výhledy do údolí.
Heidelberg je jedno z nejkrásnějších studentských měst Německa. Díky své poloze blízko francouzských hranic má příjemné klima a nádech přímořské oblasti.
V minulosti bylo město centrem filozofie, dnes jsou v něm vyhlášené hlavně obory medicíny, chemie a fyziky. Sídlí tu i Institut pro výzkum rakoviny. Místní univerzita se pojí s téměř polovinou všech laureátů Nobelovy ceny v Německu.
Pro užší centrum města jsou dnes charakteristické okenice a barevné fasády domů.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 4. 2023 18:35
Heidelberg je jedno z nejkrásnějších studentských měst Německa. Díky své poloze blízko francouzských hranic má příjemné klima a nádech přímořské oblasti. V minulosti se sem sjížděli intelektuálové z celé Evropy, včetně Jana Ámose Komenského nebo Goetheho. Během druhé světové války byl silně nacistickým městem a baštou NSDAP.

Hitler tu vyhrál volby v roce 1930, tři roky před tím, než ovládl celé Německo. Město přirostlo k srdci hlavně ministrovi propagandy Josephu Goebbelsovi, který v něm studoval a nechal tu postavit jeden z prvních amfiteátrů zvaných Thingstätte. Přestože byl Heidelberg silně nacistickým městem, při bombardování Německa ho Američané ušetřili, aby v něm vybudovali americkou základnu, k čemuž ale nikdy nedošlo. 

Dominantou města je hrad, který zničili Francouzi během třicetileté války o dědictví. Snahy o jeho rekonstrukci Heidelberští vzdali, a tak se dnes nad centrem tyčí jeho ruina. Největší sakrální památkou starého centra je kostel Heiliggeistkirche (Svatého ducha) v gotickém slohu a most z červeného pískovce. Okolní zástavbu charakterizují domy ze 17. století a barevné fasády. 

Projděte si s námi nejzachovalejší město Německa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy