reklama
 
 

Francouz pokořil rekord v plavbě kolem světa. Planetu obeplul během 42 dní a 16 hodin

19. 12. 2017 15:02
"Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," řekl ve videu, které nahrál na palubě třicetimetrové lodi Macif.

François Gabart doplul v neděli 17. prosince po 42 dnech a 16 hodinách do francouzského přístavního města Brest. O šest dní tak pokořil rok starý rekord jiného Francouze Thomase Covilla.

Čtyřiatřicetiletý námořník  Gabart pocházející z jihozápadního městečka Saint-Michel-d'Entraygues vyrazil vstříc světovým mořím a oceánům sám na trimaránu (loď se třemi trupy - pozn. red.) 4. listopadu. Cílem jeho plavby na lodi jménem Macif pak byl ostrov Ouessant na jihozápadním konci Lamanšského průlivu.

V Brestu, odkud také vyplouval, jej čekaly davy fanoušků v různých plavidlech i na souši. "Je to bláznivá radost… všechna tahle lidská energie. Jsem osamělý námořník, ale tohle je potěšení," citoval jej deník The Telegraph.

Gabartova cesta kolem světa trvala 42 dní nepřetržitě, jako rekordní ji bude muset ještě oficiálně potvrdit organizace World Sailing Speed Record Council.

Přálo mu počasí

Při překročení cílové linie řekl ve videu nahraném na palubním počítači: "Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," citovala jej britská BBC. Úspěch jeho rekordní plavby údajně tkví i ve štěstí, přálo mu totiž počasí.

Agentura AFP uvedla, že pokořil několik rekordů sólo plavby, jako nejrychlejší navigaci Pacifikem a nejdelší vzdálenost překonanou během 24 hodin, což bylo 1575 kilometrů.

Jeho třicetimetrová loď Macif byla na tuto plavbu speciálně upravena, kromě nejnovějších technologií dokázala dosahovat rychlosti až 65 kilometrů za hodinu.

Gabart také pravidelně komunikoval o zážitcích z cesty s fanoušky na sociálních sítích. Profesionálně závodí od roku 1997.

autor: mdan | 19. 12. 2017 15:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama