Francouz pokořil rekord v plavbě kolem světa. Planetu obeplul během 42 dní a 16 hodin

mdan
19. 12. 2017 15:02
"Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," řekl ve videu, které nahrál na palubě třicetimetrové lodi Macif.
François Gabart se svým navigátorem.
François Gabart se svým navigátorem. | Foto: Profimedia.cz

François Gabart doplul v neděli 17. prosince po 42 dnech a 16 hodinách do francouzského přístavního města Brest. O šest dní tak pokořil rok starý rekord jiného Francouze Thomase Covilla.

Čtyřiatřicetiletý námořník  Gabart pocházející z jihozápadního městečka Saint-Michel-d'Entraygues vyrazil vstříc světovým mořím a oceánům sám na trimaránu (loď se třemi trupy - pozn. red.) 4. listopadu. Cílem jeho plavby na lodi jménem Macif pak byl ostrov Ouessant na jihozápadním konci Lamanšského průlivu.

V Brestu, odkud také vyplouval, jej čekaly davy fanoušků v různých plavidlech i na souši. "Je to bláznivá radost… všechna tahle lidská energie. Jsem osamělý námořník, ale tohle je potěšení," citoval jej deník The Telegraph.

Gabartova cesta kolem světa trvala 42 dní nepřetržitě, jako rekordní ji bude muset ještě oficiálně potvrdit organizace World Sailing Speed Record Council.

Přálo mu počasí

Při překročení cílové linie řekl ve videu nahraném na palubním počítači: "Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," citovala jej britská BBC. Úspěch jeho rekordní plavby údajně tkví i ve štěstí, přálo mu totiž počasí.

Agentura AFP uvedla, že pokořil několik rekordů sólo plavby, jako nejrychlejší navigaci Pacifikem a nejdelší vzdálenost překonanou během 24 hodin, což bylo 1575 kilometrů.

Jeho třicetimetrová loď Macif byla na tuto plavbu speciálně upravena, kromě nejnovějších technologií dokázala dosahovat rychlosti až 65 kilometrů za hodinu.

Gabart také pravidelně komunikoval o zážitcích z cesty s fanoušky na sociálních sítích. Profesionálně závodí od roku 1997.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ve 2.čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy