Francouz pokořil rekord v plavbě kolem světa. Planetu obeplul během 42 dní a 16 hodin

mdan
19. 12. 2017 15:02
"Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," řekl ve videu, které nahrál na palubě třicetimetrové lodi Macif.
François Gabart se svým navigátorem.
François Gabart se svým navigátorem. | Foto: Profimedia.cz

François Gabart doplul v neděli 17. prosince po 42 dnech a 16 hodinách do francouzského přístavního města Brest. O šest dní tak pokořil rok starý rekord jiného Francouze Thomase Covilla.

Čtyřiatřicetiletý námořník  Gabart pocházející z jihozápadního městečka Saint-Michel-d'Entraygues vyrazil vstříc světovým mořím a oceánům sám na trimaránu (loď se třemi trupy - pozn. red.) 4. listopadu. Cílem jeho plavby na lodi jménem Macif pak byl ostrov Ouessant na jihozápadním konci Lamanšského průlivu.

V Brestu, odkud také vyplouval, jej čekaly davy fanoušků v různých plavidlech i na souši. "Je to bláznivá radost… všechna tahle lidská energie. Jsem osamělý námořník, ale tohle je potěšení," citoval jej deník The Telegraph.

Gabartova cesta kolem světa trvala 42 dní nepřetržitě, jako rekordní ji bude muset ještě oficiálně potvrdit organizace World Sailing Speed Record Council.

Přálo mu počasí

Při překročení cílové linie řekl ve videu nahraném na palubním počítači: "Zrovna jsem překročil cílovou čáru. Je to šílené, je to neskutečné," citovala jej britská BBC. Úspěch jeho rekordní plavby údajně tkví i ve štěstí, přálo mu totiž počasí.

Agentura AFP uvedla, že pokořil několik rekordů sólo plavby, jako nejrychlejší navigaci Pacifikem a nejdelší vzdálenost překonanou během 24 hodin, což bylo 1575 kilometrů.

Jeho třicetimetrová loď Macif byla na tuto plavbu speciálně upravena, kromě nejnovějších technologií dokázala dosahovat rychlosti až 65 kilometrů za hodinu.

Gabart také pravidelně komunikoval o zážitcích z cesty s fanoušky na sociálních sítích. Profesionálně závodí od roku 1997.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 49 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy