Brno jako špatný vtip? Prudce autentický průvodce odhaluje netradiční místa ve městě

Původní skladiště exotického zboží z konce 19. století, zvané Malá Amerika.
A konečně k Brnu patří nejen Fuchs, kola, kultura a kavárny, ale také podzemí. Kapitolu o brněnském podzemí připravil badatel Aleš Svoboda, který se podílel na zpřístupnění brněnských podzemních chodeb. Mezi ty nejzajímavější patří třeba vodojemy pod Žlutým kopcem nebo nedokončené kryty pod Kraví horou. Na snímku je přístupný Mincmistrovský sklep.
Kultura k Brnu neodmyslitelně patří, proto nemohly v knize chybět ani tipy na hudební akce. Jednou z nich je Šalina Music Tour navazující na happening Kateřiny Šedé z Helsinek. "Cestující to přijali statečně, revizoři mohli být konečně za ty hodné a i Dopravní podnik města Brna se přes počáteční nedůvěru nebrání pokračování."
Pokud pak budete shánět hospodu, kam vyrazit po vyjížďce, zkuste FBB Klub - Na dráze v ulici Nádražní. A s návštěvou moc neotálejte, dlouho diskutovaný přesun brněnského nádraží se mu totiž stane kritickým.
Když se mluví o nádražích, v průvodci nechybí ani kapitola věnovaná železnici. "Jedno z mnoha prvenství, které před Pražáky držíme, je i příjezd prvního parního vlaku. Praha na něj čekala až do roku 1845," píše autor kapitoly Petr Minařík.
Foto: ČTK
mdan mdan
8. 3. 2019 8:34
"V tomto průvodci nenajdete zdaleka to nejdůležitější z Brna, ale dostanete sakra dobrého rádce pro vaše bytí v tomto nenormálním městě," píše v úvodu knihy ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková. Sloužit má jako osobité tipy na místa od desítky „borců a koc ze Štatlu" a jednoho „čistokrevného Cajzla, který byl tak odvážný, že překonal nástrahy D1“. Vybrali jsme několik míst z druhého dílu tohoto osobitého průvodce po moravské metropoli a jejím okolí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Rekordman SP ve skocích na lyžích Schlierenzauer ukončil kariéru

Vítěz rekordních 53 závodů Světového poháru ve skocích na lyžích Rakušan Gregor Schlierenzauer ukončil kariéru. Jednatřicetiletý mistr světa, olympijský vítěz a dvojnásobný šampion SP, který se po nepovedené předchozí sezoně nedostal do reprezentace, to oznámil na svém webu.

Další zprávy