Brno jako špatný vtip? Prudce autentický průvodce odhaluje netradiční místa ve městě

Původní skladiště exotického zboží z konce 19. století, zvané Malá Amerika.
A konečně k Brnu patří nejen Fuchs, kola, kultura a kavárny, ale také podzemí. Kapitolu o brněnském podzemí připravil badatel Aleš Svoboda, který se podílel na zpřístupnění brněnských podzemních chodeb. Mezi ty nejzajímavější patří třeba vodojemy pod Žlutým kopcem nebo nedokončené kryty pod Kraví horou. Na snímku je přístupný Mincmistrovský sklep.
Kultura k Brnu neodmyslitelně patří, proto nemohly v knize chybět ani tipy na hudební akce. Jednou z nich je Šalina Music Tour navazující na happening Kateřiny Šedé z Helsinek. "Cestující to přijali statečně, revizoři mohli být konečně za ty hodné a i Dopravní podnik města Brna se přes počáteční nedůvěru nebrání pokračování."
Pokud pak budete shánět hospodu, kam vyrazit po vyjížďce, zkuste FBB Klub - Na dráze v ulici Nádražní. A s návštěvou moc neotálejte, dlouho diskutovaný přesun brněnského nádraží se mu totiž stane kritickým.
Když se mluví o nádražích, v průvodci nechybí ani kapitola věnovaná železnici. "Jedno z mnoha prvenství, které před Pražáky držíme, je i příjezd prvního parního vlaku. Praha na něj čekala až do roku 1845," píše autor kapitoly Petr Minařík.
Foto: ČTK
mdan mdan
8. 3. 2019 8:34
"V tomto průvodci nenajdete zdaleka to nejdůležitější z Brna, ale dostanete sakra dobrého rádce pro vaše bytí v tomto nenormálním městě," píše v úvodu knihy ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková. Sloužit má jako osobité tipy na místa od desítky „borců a koc ze Štatlu" a jednoho „čistokrevného Cajzla, který byl tak odvážný, že překonal nástrahy D1“. Vybrali jsme několik míst z druhého dílu tohoto osobitého průvodce po moravské metropoli a jejím okolí.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy