Český objev: Starší partnerky nechce, tak je sní

ČTK ČTK
15. 5. 2013 10:30
Brněnští vědci objevili nezvyklou formu sexuálního kanibalismu
Tarantule z londýnské zoo.
Tarantule z londýnské zoo. | Foto: Reuters

Brno - V pavoučím světě to v oblasti partnerských vztahů chodí ještě hůře než v tom lidském, zjistil výzkum. Nejenže se pavouci "páří" s mladšími samicemi, ale ke všemu jejich starší předchůdkyně ještě snědí.

Nezvyklou formu sexuálního kanibalismu objevili vědci z Masarykovy univerzity v Brně u pavouků druhu Micaria sociabilis.

Samci často při výběru partnerky zkonzumují starší samici a spáří se s tou mladší. O výzkumu informoval v květnovém čísle odborný časopis Behavioral Ecology and Sociobiology.

Sexuální kanibalismus není pro vědce novinkou. U jiných druhů pavouků jsou však role obrácené. Partnera si vybírá samice, která také někdy místo kopulace přistoupí ke konzumaci samce. Proto jsou zjištění z partnerského života pavouků druhu Micaria sociabilis překvapivá.

Vědci Lenka Sentenská a Stano Pekár více než tři roky sbírali pavouky a v laboratoři pozorovali jejich chování. Samcům nabízeli samice různé velikosti a věku. Pavouci zabíjeli samice bez ohledu na jejich velikost či počet předchozích partnerů. Nejdůležitějším faktorem určujícím pravděpodobnost kanibalismu byl věk.

Tak vypadá přátelství zvířat:

Ke kanibalismu docházelo nejčastěji v červenci, kdy se mladí samci z druhé, letní generace potkávali s přeživšími samicemi z jarní generace. Na základě experimentu autoři předpokládají, že reversní sexuální kanibalismus tak vychází ze samčí vybíravosti, která je založena na věku samice. "Je to extrémní forma partnerské volby," řekl Pekár agentuře DPA.

Objev je podle odborníků výraznou odchylkou od klasické představy o "snaživých samcích", o jejichž reprodukčním úspěchu rozhodují samice. Ukazuje, že i samci si mohou své partnerky vybírat - a to poněkud "nevybíravým" způsobem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy