Psi závodí na parkuru. Podívejte se na sport, jehož mistrovství světa míří do Liberce

Alena Vocelková
2. 10. 2017 15:43
V Liberci se koncem tohoto týdne uskuteční mistrovství světa v agility, což je běh se psem, kterého psovod vede tak, aby v určeném pořadí překonával vytyčené překážky. Sport trochu připomíná koňský parkur. Podívejte se na videu, v čem tento sport spočívá a jakými základními pravidly se řídí.
Podívejte se na videu, jak vypadá agility a jaká má základní pravidla. | Video: František Grossmann, Aktuálně.cz

Mezi 5. a 8. říjnem bude liberecká Home Credit Aréna hostit mistrovství světa ve sportu nazvaném agility, kde psovod se psem překonávají překážkovou dráhu podobnou koňskému parkuru. V Liberci s už jednou toto mistrovství uskutečnilo a vrací se tam po pěti letech.

O titul mistra světa se utká 514 závodníků ze 43 zemí. Z toho patnáct nadějí bude reprezentovat pořadatelskou zemi - mezi nimi i obhájkyně titulu v kategorii medium (středně velcí psi) Martina Magnoli Klimešová.

Jak agility vypadá, předvádí na videu zkušení závodníci z kladenského cvičiště Markéta Lamačová s křížencem Ronym a Dana Šťáhlavská s border collií Maxem. Trénují pod vedením Pavly Duškové v oblastní skupině agility Jahoda Kladno.

Oficiální stránku mistrovství světa najdete na www.agility2017.cz.

Reprezentantka Tereza Králová s fenkou border kolie Say jsou jedněmi z českých nadějí na MS v agility, které se uskuteční od 5. do 9. října v Liberci. | Video: Archiv Terezy Králové
 

Právě se děje

před 27 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy