Bez cizinců by nebyl Hollywood. Streepová se na Glóbech pustila do Trumpa, Gibson trpěl

ČTK hrz, ČTK
9. 1. 2017 12:39
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Americká herečka Meryl Streepová přijala v neděli na slavnostním večeru udělování Zlatých glóbů cenu za celoživotní dílo, ale ve svém šestiminutovém poděkování odvrátila pozornost od sebe a zaměřila se na politiku. Zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi vytýkala, že je arogantní. Budoucí hlava státu se vzápětí proti nařčení ohradila. Zatímco většina přítomných v sálech byla při jejím projevu dojatá a nadšeně tleskala, Mel Gibson nešťastně poposedával a z jeho výrazu bylo patrné, jak moc trpí.
Americká herečka Meryl Streepová získala na Zlatých glóbech ocenění za celoživotní dílo. Místo poděkování kritizovala Donalda Trumpa za aroganci. | Video: Reuters

Americká herečka Meryl Streepová si při nedělním udílení Zlatých glóbů vzala na paškál zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Svým názorem nepřekvapila, způsobem, jakým ho prezentovala, však ohromila sál.

Streepová v prezidentské kampani otevřeně podporovala Hillary Clintonovou, na jednom z divadelních festivalů v New Yorku parodovala Donalda Trumpa, a dokonce se za něj převlékla.

Ve své řeči na Glóbech se mimo jiné vrátila k události z volební kampaně, kdy Trump veřejně napodoboval hendikepovaného novináře listu The New York Times Serge Kovaleského. Kovaleski trpí artrogrypózou, což je závažné kloubní onemocnění, které znetvořuje kluby.

Streepová řekla, že ji šokovalo chování osoby, která "se uchází o nejvyšší funkci v zemi". "Když jsem to viděla, zlomilo mi to srdce. Nedokážu na to zapomenout, protože to nebyl film, ale skutečný život. Tendence ponížit někoho na veřejnosti v případě, kdy to udělá někdo, kdo má moc, se promítne do života všech, protože je to jako povolit ostatním, aby činili totéž," řekla sedmašedesátiletá herečka. "Všichni prohrajeme, jestliže mocní lidé zneužijí své postavení k zastrašování ostatních," dodala.

Trump v ranním rozhovoru s The New York Times prohlásil, že ho kritika liberálů "nepřekvapuje". "Nikdy jsem nikoho nezesměšňoval," řekl. Projev Streepové prý neviděl, ale označil herečku za "milovnici Hillary", tedy jeho demokratické soupeřky v loňských volbách.

Na svém Twitteru pak uvedl, že Maryl Streepová je "jedna z nejpřeceňovanějších hereček Hollywoodu" a že ho kritizuje, aniž by ho znala. "Ona je..." končí svůj tweet budoucí prezident a ponechává na libovůli čtenáře, ať si dosadí patřičně peprný výraz.

V narážce na Trumpovy výroky k cizincům Streepová dále prohlásila, že "Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moci dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění," řekla herečka, jejíž projev mnozí poslouchali se slzami v očích, ale někteří se ošívali.

Jako největší nešťastníci v sálu se jevili herec a režisér Mel Gibson a herec a bavič Vince Vaughn, kteří seděli v přední řadě a viditelně trpěli slovy obhajujícími přistěhovalce a kritizujícími Trumpa. Jen tak mimochodem, Vaughnova babička pochází z Libanonu, dědeček z Itálie. Ani Gibson není "nejryzejší" Američan, nýbrž americko-australský herec s irskými kořeny.  Když jejich zoufalé obličeje zblízka zabrala televize, začal se Twitter plnit pobavenými tweety.

"To je tak, když jste jedinými dvěma konzervativci v místnosti, kde dostává Trump na zadek," poznamenal například k záběru komentátor časopisu Rolling Stones Jesse Berney.

"Stůl konzervativců necítil příliš sympatií k proslovu Meryl Streepové," glosovala moment novinářka NBC News Jillian Sederholmová.

Na Trumpův plán stavění zdi v obraně proti imigrantům reagovala také Francouzka Isabelle Huppertová, která dostala cenu za herecký výkon v thrilleru Paula Verhoevena Elle. Poděkovala zahraničním novinářům, kteří o Zlatých glóbech rozhodují, za to, že ji ocenili za "francouzský film, jejž nizozemský režisér natočil v USA". "V tomto sále jsou lidé z celého světa, z Číny, Ameriky, Evropy. Nečekejte od filmu, že bude stavět na hranicích zdi," řekla Huppertová.

Na výroky Streepové reagovalo mnoho jejích kolegů na Twitteru. Režisér Michael Moore napsal, že to byla "dojemná chvíle, jaké se v televizi vidí zřídka".

"Nikdy nebyla elegantnější než dnes večer, ačkoliv málem přišla o hlas, její hlas nebyl nikdy silnější," poznamenala známá americká herečka Sharon Stone.

Pouze slova obdivu měla i americká moderátorka v USA mimořádně oblíbené talk show Ellen DeGeneres: "Nikdy tu nebyl někdo takový, jako je Meryl Streepová. Miluju ji."

Populární americký moderátor Andy Cohen pak vyslal do světa tweet "Bůh ti žehnej, Meryl Streepová!"

 

Právě se děje

Další zprávy