Stačilo málo. Harry a Meghan tvrdí, že honička s paparazzi mohla skončit katastrofou

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 5. 2023 20:40
Britského prince Harryho, jeho manželku Meghan a její matku v úterý po charitativní akci v New Yorku pronásledovali fotografové. Mluvčí páru incident, který se obešel bez nehod či zranění, označil za "téměř katastrofální", podle starosty města se jednalo o potenciálně nebezpečnou situaci. Vévodovi a vévodkyni ze Sussexu se nakonec podařilo s pomocí newyorské policie přesednout do taxíku a odjet.
Princ Harry a jeho žena Meghan.
Princ Harry a jeho žena Meghan. | Foto: Reuters

"Včera (v úterý) večer se vévoda a vévodkyně ze Sussexu a paní Raglandová stali účastníky téměř katastrofální automobilové honičky ze strany skupiny velmi agresivních paparazzi," uvedl mluvčí v prohlášení. "Toto neúprosné pronásledování, které trvalo více než dvě hodiny, vyústilo v několik téměř kolizních situací, do nichž byli zapojeni ostatní řidiči na silnici, chodci a dva policisté NYPD (newyorská policie)," dodal mluvčí.

Newyorské policejní oddělení potvrdilo incident s fotografy, ale uvedlo, že nedošlo k žádnému zranění, kolizi ani zatčení. Dodalo, že Harry a Meghan v pořádku dorazili na místo určení. Starosta New Yorku Eric Adams novinářům řekl, že zatím neobdržel úplné informace, ale označil za "bezohledné a nezodpovědné", aby někdo pronásledoval lidi ve vozidlech v hustě obydleném městě.

Meghan a Harry z akce odjeli v černém autě, následovali je fotografové a za asistence policistů, kteří pomáhali jejich soukromé ochrance, se vydali na policejní stanici vzdálenou asi 14 bloků. Tam několik minut čekali, až se situace uklidní, a poté odjeli žlutým taxíkem za policejního doprovodu.

Sukhcharn Singh řídil svůj žlutý taxík, když na něj podle jeho slov mával člen ochranky. Singh zastavil u obrubníku a dovnitř nastoupili Harry, Meghan a její matka. "Nevím, jestli se tomu dá říkat honička. Nic se vlastně nestalo," popsal událost.

Harry a Meghan se před lety vzdali královských povinností a přestěhovali se do Spojených států. Osmatřicetiletý princ od té doby opakovaně kritizoval královskou rodinu i bulvární média, která obvinil z obtěžování, a uvedl, že částečně přispěla k jeho rozhodnutí opustit monarchii. Princ dlouhodobě mluví o vměšování tisku, kterému klade za vinu smrt své matky, princezny Diany. Ta zemřela v roce 1997 v Paříži po autonehodě, když ji pronásledovali paparazzi.

Princ v současné době vede mnoho soudních sporů v Londýně s vydavateli bulvárních novin, které viní z nezákonného získávání informací, mimo jiné prostřednictvím telefonických odposlechů. Snaží se také zvrátit rozhodnutí britské vlády odebrat mu speciální policejní ochranu, když se nachází v Británii.

Úterní galavečer v New Yorku byl prvním veřejným vystoupením Meghan od chvíle, kdy na začátku května vynechala korunovaci svého tchána, britského krále Karla III., a zůstala doma v Kalifornii na oslavu čtvrtých narozenin svého syna, prince Archieho. Slavnostní ceremonie se zúčastnil Harry, který krátce poté odletěl zpět do Kalifornie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy