Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Celebrity se loučí v slzách s odcházejícím prezidentem Obamou

hrz
11. 1. 2017 12:11
Na Twitteru se pod heslem #Obamafarewell objevují stovky tweetů, jejichž význam je podobný – lidé včetně amerických celebrit v nich vysoce hodnotí nejen Obamovu řeč na rozloučenou, ale i jeho osm let v Bílém domě. Litují jeho odchodu a děsí se Trumpova příchodu. "Když sleduju závěrečný Obamův projev, zjišťuji, jak moc a moc klesneme. Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Nebesa, zachraňte nás!" loučí se emotivně například proslulý poručík Sulu ze seriálu Star Trek neboli George Takei.
Foto: Reuters

Prezident Barack Obama se týden před nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu rozloučil ve slavnostním projevu s Američany. Jeho emotivní proslov komentují tisíce lidí na Twitteru, 44. prezidentovi USA děkuje i řada celebrit. 

Velice výmluvná je jedna z karikatur zobrazující, jak socha Svobody zoufale chytá odcházejícího prezidenta Baracka Obamu za nohu. V podobném duchu se nesou i další příspěvky: "Neodcházej, budeš nám chybět, podívej, co se na nás žene."

"Baracku Obamo, miluju tě víc, než mám místa k vylíčení na Twitteru," stojí ve vzkazu známé americké moderátorky Ellen DeGeneres.

"Barack Obama je bez jakýchkoliv debat nejlepší řečník a nejlepší muž, kterého znám," uvedl v tweetu legendární basketbalista Earvin Magic Johnson, v dalším pak napsal, že prezident rozplakal svým projevem nejen svou dceru, ale i více jak dvoumetrového sportovce.

"Není to ani tak 'rozlučková řeč', neboť on nikam neodchází, jako spíše lekce z demokracie pro jistého Donalda J. Trumpa," rýpl si známý americký režisér Michael Moore.

Proslulá americká herečka, komička a zpěvačka Whoopi Goldbergová ve svém tweetu uvedla: "Jste můj poslední prezident. Moje maminka a bratr byli naživu pro posledního prezidenta. Vy vždycky budete představovat pro mě ty nejlepší časy." Goldbergová totiž nedávno pochovala matku i bratra.

Legendární americký moderátor Larry King, jenž 25 let uváděl na CNN svůj mimořádně sledovaný pořad Larry King Live a je znám ostrým sarkasmem, vystavil Obamovi skvělé vysvědčení: "Obamova řeč na rozloučenou byla inspirativní. Sloužil jste svému národu dobře, pane prezidente. Děkuji, Potusi." Jen na vysvětlenou – POTUS je Obamovo jméno na Twitteru, jedná se o zkratku z President of the United States. 

Hollywoodský herec japonského původu George Takei, proslulý poručík Sulu, kormidelník vesmírné lodi ve sci-fi seriálu Star Trek, vše pojmenovává velmi přímočaře: "Když sleduju závěrečný Obamův projev, zjišťuji, jak moc a moc klesneme. Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Nebesa, zachraňte nás!" Je dobré připomenout, že "O Captain! My Captain!" je báseň amerického básníka Walta Whitmana z roku 1865 věnovaná prezidentu Abrahamu Lincolnovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy