Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Celebrity se loučí v slzách s odcházejícím prezidentem Obamou

hrz
11. 1. 2017 12:11
Na Twitteru se pod heslem #Obamafarewell objevují stovky tweetů, jejichž význam je podobný – lidé včetně amerických celebrit v nich vysoce hodnotí nejen Obamovu řeč na rozloučenou, ale i jeho osm let v Bílém domě. Litují jeho odchodu a děsí se Trumpova příchodu. "Když sleduju závěrečný Obamův projev, zjišťuji, jak moc a moc klesneme. Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Nebesa, zachraňte nás!" loučí se emotivně například proslulý poručík Sulu ze seriálu Star Trek neboli George Takei.
Foto: Reuters

Prezident Barack Obama se týden před nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu rozloučil ve slavnostním projevu s Američany. Jeho emotivní proslov komentují tisíce lidí na Twitteru, 44. prezidentovi USA děkuje i řada celebrit. 

Velice výmluvná je jedna z karikatur zobrazující, jak socha Svobody zoufale chytá odcházejícího prezidenta Baracka Obamu za nohu. V podobném duchu se nesou i další příspěvky: "Neodcházej, budeš nám chybět, podívej, co se na nás žene."

"Baracku Obamo, miluju tě víc, než mám místa k vylíčení na Twitteru," stojí ve vzkazu známé americké moderátorky Ellen DeGeneres.

"Barack Obama je bez jakýchkoliv debat nejlepší řečník a nejlepší muž, kterého znám," uvedl v tweetu legendární basketbalista Earvin Magic Johnson, v dalším pak napsal, že prezident rozplakal svým projevem nejen svou dceru, ale i více jak dvoumetrového sportovce.

"Není to ani tak 'rozlučková řeč', neboť on nikam neodchází, jako spíše lekce z demokracie pro jistého Donalda J. Trumpa," rýpl si známý americký režisér Michael Moore.

Proslulá americká herečka, komička a zpěvačka Whoopi Goldbergová ve svém tweetu uvedla: "Jste můj poslední prezident. Moje maminka a bratr byli naživu pro posledního prezidenta. Vy vždycky budete představovat pro mě ty nejlepší časy." Goldbergová totiž nedávno pochovala matku i bratra.

Legendární americký moderátor Larry King, jenž 25 let uváděl na CNN svůj mimořádně sledovaný pořad Larry King Live a je znám ostrým sarkasmem, vystavil Obamovi skvělé vysvědčení: "Obamova řeč na rozloučenou byla inspirativní. Sloužil jste svému národu dobře, pane prezidente. Děkuji, Potusi." Jen na vysvětlenou – POTUS je Obamovo jméno na Twitteru, jedná se o zkratku z President of the United States. 

Hollywoodský herec japonského původu George Takei, proslulý poručík Sulu, kormidelník vesmírné lodi ve sci-fi seriálu Star Trek, vše pojmenovává velmi přímočaře: "Když sleduju závěrečný Obamův projev, zjišťuji, jak moc a moc klesneme. Sbohem, Kapitáne, můj Kapitáne! Nebesa, zachraňte nás!" Je dobré připomenout, že "O Captain! My Captain!" je báseň amerického básníka Walta Whitmana z roku 1865 věnovaná prezidentu Abrahamu Lincolnovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy