Otroctví byla volba černochů, prohlásil Kanye West. Chová se jako malý kluk, kritizují ho lidé

mdan mdan
2. 5. 2018 15:39
Americký raper Kanye West v úterním rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba. Kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. Přímo ve studiu TMZ jej konfrontoval i jeden ze členů štábu. "Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," řekl raperovi.
Raper Kanye West.
Raper Kanye West. | Foto: Reuters

"Když slýchávám o 400letém otroctví … to zní už jako volba," řekl slavný americký raper Kanye West během rozhovoru pro magazín TMZ a dodal, že Afroameričané jsou psychicky uvězněni.

Raperovo prohlášení rozlítilo například člena TMZ Van Lathana, který muzikantovi po skončení natáčení osobně sdělil, že má právo věřit si, čemu chce. "Ale existují fakta a reálné důsledky toho, co řekneš," uvedl.

Dodal také, že zatímco West může dělat muziku a žít život, který si zasloužil svou prací, mnoho Afroameričanů se musí potýkat s výhrůžkami a marginalizací, "která vychází ze 400letého otroctví, což bylo podle tebe pro naše lidi volbou".

"Musíš být zodpovědný"

"Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," zakončil svůj výstup. West si jej vyslechl a následně k němu nakráčel s omluvou. "Musíš se chovat zodpovědně," zopakoval mu Van Lathan.

Kanye West později na Twitteru uvedl, že jeho prohlášení bylo špatně interpretováno a že mluvil o 400letém otroctví, "protože nemůžeme být mentálně uvězněni dalších 400 let".

Dodal také, že samozřejmě ví, že otroci se nespoutali sami a neusadili se na loď z vlastní vůle.

Westovo prohlášení přesto vyvolalo řadu negativních a šokovaných reakcí na sociálních sítích. Jeden z uživatelů například k videopříspěvku Van Lathana na jeho Instagramu napsal, že Kanye West si myslí, že je bůh a ví všechno.

With sound. My bad

Příspěvek sdílený Van Lathan (@vanlathan),

"Kanye dělá voloviny a myslí si, že je chytrý. Přitom není, protože si vzal jednu z Kardashianových," uvedl. Spousta dalších uživatelů Van Lathanovi za jeho výstup poděkovala.

Někteří Westa vyzvali, aby si oprášil své znalosti historie v knihách. Jiní, že by to stejné mohl říct Židům - aby zapomněli na holokaust.

Jeden z uživatelů napsal, že se chová jako desetileté dítě.

Mnozí lidé na sociálních sítích uvedli řadu příkladů svědčících o tom, že černoši jsou v USA stále terčem rasismu.

Afroameričané byli vytrhováni ze svých domovů a přiváženi z Afriky do Spojených států (ale například i Francie) v průběhu 17., 18. a 19. století. Poté byli prodáváni jako otroci například k farmářům. Smutnou historii zachytilo i několik hollywoodských snímků, třeba Glory (1989), Nespoutaný Django (2012), 12 let v řetězech (2013), Freedom (2014) či Zrození národa (2016).

West se v interview kromě otroctví rozmluvil také o své podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nazval jej "svým chlapem" a sdělil, že ho má rád, protože bojuje za lidi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy