Otroctví byla volba černochů, prohlásil Kanye West. Chová se jako malý kluk, kritizují ho lidé

mdan mdan
2. 5. 2018 15:39
Americký raper Kanye West v úterním rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba. Kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. Přímo ve studiu TMZ jej konfrontoval i jeden ze členů štábu. "Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," řekl raperovi.
Raper Kanye West.
Raper Kanye West. | Foto: Reuters

"Když slýchávám o 400letém otroctví … to zní už jako volba," řekl slavný americký raper Kanye West během rozhovoru pro magazín TMZ a dodal, že Afroameričané jsou psychicky uvězněni.

Raperovo prohlášení rozlítilo například člena TMZ Van Lathana, který muzikantovi po skončení natáčení osobně sdělil, že má právo věřit si, čemu chce. "Ale existují fakta a reálné důsledky toho, co řekneš," uvedl.

Dodal také, že zatímco West může dělat muziku a žít život, který si zasloužil svou prací, mnoho Afroameričanů se musí potýkat s výhrůžkami a marginalizací, "která vychází ze 400letého otroctví, což bylo podle tebe pro naše lidi volbou".

"Musíš být zodpovědný"

"Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," zakončil svůj výstup. West si jej vyslechl a následně k němu nakráčel s omluvou. "Musíš se chovat zodpovědně," zopakoval mu Van Lathan.

Kanye West později na Twitteru uvedl, že jeho prohlášení bylo špatně interpretováno a že mluvil o 400letém otroctví, "protože nemůžeme být mentálně uvězněni dalších 400 let".

Dodal také, že samozřejmě ví, že otroci se nespoutali sami a neusadili se na loď z vlastní vůle.

Westovo prohlášení přesto vyvolalo řadu negativních a šokovaných reakcí na sociálních sítích. Jeden z uživatelů například k videopříspěvku Van Lathana na jeho Instagramu napsal, že Kanye West si myslí, že je bůh a ví všechno.

With sound. My bad

Příspěvek sdílený Van Lathan (@vanlathan),

"Kanye dělá voloviny a myslí si, že je chytrý. Přitom není, protože si vzal jednu z Kardashianových," uvedl. Spousta dalších uživatelů Van Lathanovi za jeho výstup poděkovala.

Někteří Westa vyzvali, aby si oprášil své znalosti historie v knihách. Jiní, že by to stejné mohl říct Židům - aby zapomněli na holokaust.

Jeden z uživatelů napsal, že se chová jako desetileté dítě.

Mnozí lidé na sociálních sítích uvedli řadu příkladů svědčících o tom, že černoši jsou v USA stále terčem rasismu.

Afroameričané byli vytrhováni ze svých domovů a přiváženi z Afriky do Spojených států (ale například i Francie) v průběhu 17., 18. a 19. století. Poté byli prodáváni jako otroci například k farmářům. Smutnou historii zachytilo i několik hollywoodských snímků, třeba Glory (1989), Nespoutaný Django (2012), 12 let v řetězech (2013), Freedom (2014) či Zrození národa (2016).

West se v interview kromě otroctví rozmluvil také o své podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nazval jej "svým chlapem" a sdělil, že ho má rád, protože bojuje za lidi.

 

Právě se děje

Další zprávy