Otroctví byla volba černochů, prohlásil Kanye West. Chová se jako malý kluk, kritizují ho lidé

mdan mdan
2. 5. 2018 15:39
Americký raper Kanye West v úterním rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba. Kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. Přímo ve studiu TMZ jej konfrontoval i jeden ze členů štábu. "Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," řekl raperovi.
Raper Kanye West.
Raper Kanye West. | Foto: Reuters

"Když slýchávám o 400letém otroctví … to zní už jako volba," řekl slavný americký raper Kanye West během rozhovoru pro magazín TMZ a dodal, že Afroameričané jsou psychicky uvězněni.

Raperovo prohlášení rozlítilo například člena TMZ Van Lathana, který muzikantovi po skončení natáčení osobně sdělil, že má právo věřit si, čemu chce. "Ale existují fakta a reálné důsledky toho, co řekneš," uvedl.

Dodal také, že zatímco West může dělat muziku a žít život, který si zasloužil svou prací, mnoho Afroameričanů se musí potýkat s výhrůžkami a marginalizací, "která vychází ze 400letého otroctví, což bylo podle tebe pro naše lidi volbou".

"Musíš být zodpovědný"

"Jsem v šoku, neuvěřitelně se mě to dotklo, změnil ses v něco neskutečného," zakončil svůj výstup. West si jej vyslechl a následně k němu nakráčel s omluvou. "Musíš se chovat zodpovědně," zopakoval mu Van Lathan.

Kanye West později na Twitteru uvedl, že jeho prohlášení bylo špatně interpretováno a že mluvil o 400letém otroctví, "protože nemůžeme být mentálně uvězněni dalších 400 let".

Dodal také, že samozřejmě ví, že otroci se nespoutali sami a neusadili se na loď z vlastní vůle.

Westovo prohlášení přesto vyvolalo řadu negativních a šokovaných reakcí na sociálních sítích. Jeden z uživatelů například k videopříspěvku Van Lathana na jeho Instagramu napsal, že Kanye West si myslí, že je bůh a ví všechno.

With sound. My bad

Příspěvek sdílený Van Lathan (@vanlathan),

"Kanye dělá voloviny a myslí si, že je chytrý. Přitom není, protože si vzal jednu z Kardashianových," uvedl. Spousta dalších uživatelů Van Lathanovi za jeho výstup poděkovala.

Někteří Westa vyzvali, aby si oprášil své znalosti historie v knihách. Jiní, že by to stejné mohl říct Židům - aby zapomněli na holokaust.

Jeden z uživatelů napsal, že se chová jako desetileté dítě.

Mnozí lidé na sociálních sítích uvedli řadu příkladů svědčících o tom, že černoši jsou v USA stále terčem rasismu.

Afroameričané byli vytrhováni ze svých domovů a přiváženi z Afriky do Spojených států (ale například i Francie) v průběhu 17., 18. a 19. století. Poté byli prodáváni jako otroci například k farmářům. Smutnou historii zachytilo i několik hollywoodských snímků, třeba Glory (1989), Nespoutaný Django (2012), 12 let v řetězech (2013), Freedom (2014) či Zrození národa (2016).

West se v interview kromě otroctví rozmluvil také o své podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nazval jej "svým chlapem" a sdělil, že ho má rád, protože bojuje za lidi.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 41 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy