Je Hollywood rasistický? To si pište, že je! Moderátor Chris Rock změnil Oscary na rasovou kritiku

Je Hollywood rasistický? To si pište, že je! Moderátor Chris Rock změnil Oscary na rasovou kritiku
Oním příslovečným slonem byl poprask kolem výhradně bělošských nominací ve všech hereckých kategoriích - a celkové převládající "bělosti" nejprestižnějších cen filmového světa.
V úvodním monologu prošpikovaném kousavými šlehy, jež si nebraly servítky, mimo jiné popsal diskriminaci ve stylu "dívčích spolků", která prostupuje celým filmovým průmyslem. Připravil si tak jeviště pro noc plnou gagů, jež se opakovaně vracely k tématům rasové politiky.
Tři a půl hodiny trvající živě vysílaný pořad, který bývá proslulý svou sebestřednou pompou, tak proměnil na nepříliš zdrženlivou satiru drnkající na problémy začlenění menšin a společenské rozmanitosti. Navázal tak mimo jiné na kampaň vedenou na sociálních sítích pod heslem #OscarsSoWhite (příliš bílé Oscary) a hnutí Black Lives Matter (na černých životech záleží).
Rock si na slavnostní večer oblékl bílé sako a nenuceně se představil jako moderátor pořadu, "jinak známého jako Ceny bílých lidí", a dodal: "Uvědomte si, že kdyby nominovali i moderátory, tak bych tuhle práci nedostal."
Foto: Reuters
ČTK Kultura ČTK, Kultura
29. 2. 2016 8:15
Černošský komik Chris Rock, který se v letošním ročníku předávání cen americké filmové akademie Oscar vrátil do role moderátora večera, nevyslyšel výzvu některých svých kolegů, aby se provázení slavnostním večerem vzdal. "Jestli chcete černé nominované, musíte mít černé kategorie," řekl Rock. "Je Hollywood rasistický? To si pište, že je. Ale to není ten rasismus, který znáte z dětství," prohlásil.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy