Princ George je nejvlivnější batole na světě. Cokoliv si obleče, je okamžitě módním hitem

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
26. 2. 2016 10:59
Ve Velké Británii roste nová módní ikona. Malý princ George si získává veřejnost nejen svým roztomilým obličejem, ale i atraktivním oblečením, které nosí. Jeho styl kopírují designéři a oděvní řetězce, protože v čem se objeví George na veřejnosti, je zaručený prodejní trhák. Stejně jako tomu je u jeho matky, vévodkyně Kate.
Princ George jde poprvé do školky.
Princ George jde poprvé do školky. | Foto: Profimedia.cz

Je mu sotva pár let a už se o něm mluví jako o módní ikoně. Jeho královská Výsost princ George je stejně jako jeho matka, vévodkyně Kate, trendsetterem – tedy tím, kdo udává módní trendy. Na každém kroku ho sledují nejenom novináři a fotografové, ale také módní policie a designéři.

Časopis Forbes označil syna Williama a Kate za nejvlivnější batole na světě a magazín GQ ho zařadil mezi 50 nejlépe oblékaných "mužů" roku 2015. Skončil sice až na 49. místě, ale britský deník The Telegraph předpokládá, že "mu byly odečteny body za to, že je ještě malý a vlastní šatník si tak nemůže zvolit sám".

Umístění v žebříčku tedy bylo oceněním spíš pro jeho matku, která je známá tím, že při výběru šatů málokdy šlápne vedle. K dobrému citu pro módu má předpoklady: než se stala členkou královské rodiny na plný úvazek, pracovala mimo jiné v módním domě Jigsaw.

@samuelljackson on stage. "I'm your host today, and by host I mean 'boss'". You can see his grin for miles #GQAwards

Fotka zveřejněná uživatelem British GQ (@britishgq),

I když si to ještě malý princ neuvědomuje a zajímají ho spíše hračky než oblečení, již od svého narození má na módní byznys velký vliv. Média tento jev nazývají The Prince George Effect.

Například v roce 2014 se tehdy osmiměsíční princátko vydalo se svými rodiči na první královskou cestu, která je zavedla na Nový Zéland a do Austrálie. Oblečení, které mělo dítě na návštěvě na sobě, začalo v obchodech mizet závratnou rychlostí.

Hitem se staly třeba modré lacláče s obrázkem loďky od dětské návrhářky Rachel Riley za 75 liber (zhruba 2500 korun). I když nejsou zrovna nejlevnější, vznikla na ně až osmitýdenní čekací listina.

Ještě větší efekt se dostavil po křtu jeho mladší sestry, princezny Charlotte. Na obřad mu rodiče oblékli set z bílé vyšívané halenky a červených kraťasů. Tento kousek za 85 liber (zhruba 3000 korun) se následně vyprodal ani ne za hodinu, jak informoval The Telegraph.

Bíločervený outfit měl navíc spojitost s rodinou historií. Téměř identické oblečení měl totiž na sobě v roce 1984 dvouletý princ William, když se šel do porodnice poprvé podívat na svého mladšího bratra Harryho.

A příklad do třetice: modré gumové boty značky Crocs. Poté, co se v nich objevil na charitativním zápase póla, stoupl podle britského deníku jejich prodej na Amazonu o 1500 procent.

Typ sandálů zvaný Crocband "se stal bestsellerem, částečně i díky efektu prince George," potvrdil módnímu magazínu Glamour prezident firmy Crocs Andrew Rees.

Posedlost garderobou Jeho Výsosti vyústila mimo jiné i v založení webové stránky pro rodiče, kteří chtějí mít ze svých dětí kopie těch královských. Server What Prince George Wore (Co nosí princ George), který se po narození Charlotte přejmenoval na What Kate's Kids Wore (Co nosí děti Kate), jim už druhým rokem radí, kde a za kolik nakoupit stejné či aspoň podobné oblečení.

Těm, co si nemohou dovolit originál, vycházejí vstříc oděvní řetězce. Záplava modré barvy, proužky, zakulacené límečky, svetříky... Styl malého prince, někdy označovaný jako preppy (typický pro studenty amerických univerzit patřících do tzv. Ivy League), propaguje v současnosti třeba britská značka Next. A za čtvrtinové ceny.

George posloužil také jako inspirace k vytvoření kolekce dětského oblečení, která vzdává hold jeho zesnulé babičce, princezně Dianě. The Diana Collection navrhla francouzská designérka Cecile Reinaud, která vlastní značku Seraphine. Královskému páru je dobře známá, její oblečení pro nastávající matky totiž nosila Kate během těhotenství.

"George je moc roztomilý a je to osobnost, což jeho šatník skvěle odráží," řekla návrhářka magazínu People. Osud módní ikony podle ní jistě nemine ani jeho sestru Charlotte.

O něco střízlivěji komentuje rozruch kolem královského šatníku módní blogerka Nikola Pospíšil Šiková z blogu Nika Chic. Podle ní jde spíš o mediální bublinu. "George bude za módní ikonu považován, ať si na sebe vezme cokoli a v jakémkoliv věku  je to přece princ," řekla Aktuálně.cz.

"Mně osobně přijde, že se o žádnou převratnou kreativitu nejedná, stejně jako u zbytku královské rodiny. Je to spíš klasika, která se od nich koneckonců očekává," zhodnotila blogerka. Ona sama je matkou dvou malých dětí, a tak na blogu nepropaguje pouze styl svůj, ale také jejich.

George samozřejmě v klubu vlivných a stylových dětí není sám, patří do něj potomci některých světových celebrit. Mezi nejsledovanější patří třeba dcera Davida a Victorie Beckhamových Harper. O módním vlivu se mluví i v souvislosti s North, dcerou zpěváka Kanye Westa a Kim Kardashian, nebo Suri, dcerou herců Toma Cruise a Katie Holmes.

Abychom emocionálně pochopili oslavy prvních narozenin britského následníka trůnu, musíme do pohádky, říká nakladatel a politolog Alexander Tomský. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy