Richard Gere navštívil v Itálii loď se stovkou uprchlíků na palubě, donesl jim jídlo

ČTK ČTK
10. 8. 2019 16:21
Populární herec Richard Gere navštívil loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která u břehu italského ostrova Lampedusa čeká na povolení k zakotvení. Více než stovce migrantů donesl jídlo a vodu. Část z celkem 121 migrantů je na lodi u Lampedusy už od začátku srpna.
Richard Gere na lodi s uprchlíky.
Richard Gere na lodi s uprchlíky. | Foto: ČTK

Španělská humanitární organizace na svých stránkách zveřejnila fotografie i video, na kterém Gere hovoří s migranty na lodi. Hollywoodská hvězda jim přivezla ovoce, zeleninu a vodu.

Gere je od loňska ženatý se španělskou podnikatelkou a aktivistkou Alejandrou Silvaovou, která je téměř dvakrát mladší než on. Loď ale podle svých slov navštívil z vlastní iniciativy, organizaci Proactive Open Arms podpořil už v minulosti.

Část z celkem 121 migrantů je na lodi u Lampedusy už od začátku srpna. Tři ženy nechaly minulý týden italské úřady vylodit, protože dvě z nich byly v pokročilém stádiu těhotenství.

Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové EU nedohodnou na jejich převzetí.

Šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps tento týden oficiálně požádal Francii, Španělsko a Německo, aby pomohly zprostředkovat otevření přístavu pro jeho plavidlo. Španělská vláda to už ve středu odmítla. Ve čtvrtek vyzval také šéf Evropského parlamentu David Sassoli, aby v jednání pomohl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Organizace Proactiva Open Arms má od španělských úřadů zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí. Její loď kotvila od ledna v Barceloně a měla zákaz vyplout kvůli tomu, že podle tamních úřadů posádka nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy. V dubnu dostala loď povolení z Barcelony vyplout, ale jen za účelem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

Masovou migrační vlnu z Afriky a Blízkého východu zažila EU v roce 2015 a od té doby se její členské země stále nedokázaly dohodnout na funkčním systematickém řešení migrační krize. Lodě nevládních organizací tak často s migranty, které nalodily u afrických břehů z vratkých člunů, musejí někdy i více týdnů čekat na moři, než se některé země EU dohodnou jim pomoci.

Podívejte se také na video: Zpověď válečného fotografa. Mrtvé děti, láska a kokain. Smutek je všude stejný 

Tolikrát jsem přebral kokain nebo alkohol, beru prášky na posttraumatickou stresovou poruchu, líčí oceňovaný válečný fotograf Jan Grarup. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy