Richard Gere navštívil v Itálii loď se stovkou uprchlíků na palubě, donesl jim jídlo

ČTK ČTK
10. 8. 2019 16:21
Populární herec Richard Gere navštívil loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která u břehu italského ostrova Lampedusa čeká na povolení k zakotvení. Více než stovce migrantů donesl jídlo a vodu. Část z celkem 121 migrantů je na lodi u Lampedusy už od začátku srpna.
Richard Gere na lodi s uprchlíky.
Richard Gere na lodi s uprchlíky. | Foto: ČTK

Španělská humanitární organizace na svých stránkách zveřejnila fotografie i video, na kterém Gere hovoří s migranty na lodi. Hollywoodská hvězda jim přivezla ovoce, zeleninu a vodu.

Gere je od loňska ženatý se španělskou podnikatelkou a aktivistkou Alejandrou Silvaovou, která je téměř dvakrát mladší než on. Loď ale podle svých slov navštívil z vlastní iniciativy, organizaci Proactive Open Arms podpořil už v minulosti.

Část z celkem 121 migrantů je na lodi u Lampedusy už od začátku srpna. Tři ženy nechaly minulý týden italské úřady vylodit, protože dvě z nich byly v pokročilém stádiu těhotenství.

Itálie i Malta, které jsou libyjským břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové EU nedohodnou na jejich převzetí.

Šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps tento týden oficiálně požádal Francii, Španělsko a Německo, aby pomohly zprostředkovat otevření přístavu pro jeho plavidlo. Španělská vláda to už ve středu odmítla. Ve čtvrtek vyzval také šéf Evropského parlamentu David Sassoli, aby v jednání pomohl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Organizace Proactiva Open Arms má od španělských úřadů zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí. Její loď kotvila od ledna v Barceloně a měla zákaz vyplout kvůli tomu, že podle tamních úřadů posádka nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy. V dubnu dostala loď povolení z Barcelony vyplout, ale jen za účelem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

Masovou migrační vlnu z Afriky a Blízkého východu zažila EU v roce 2015 a od té doby se její členské země stále nedokázaly dohodnout na funkčním systematickém řešení migrační krize. Lodě nevládních organizací tak často s migranty, které nalodily u afrických břehů z vratkých člunů, musejí někdy i více týdnů čekat na moři, než se některé země EU dohodnou jim pomoci.

Podívejte se také na video: Zpověď válečného fotografa. Mrtvé děti, láska a kokain. Smutek je všude stejný 

Tolikrát jsem přebral kokain nebo alkohol, beru prášky na posttraumatickou stresovou poruchu, líčí oceňovaný válečný fotograf Jan Grarup. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy