Americký herec Ben Stiller prodělal rakovinu prostaty. Běžte se vyšetřit, nabádá muže

pv
5. 10. 2016 14:00
Herec Ben Stiller v roce 2014 prodělal rakovinu prostaty. Ta mu byla diagnostikována poté, co mu jeho ošetřující lékař provedl vyšetření, které mu jako tehdy osmačtyřicetiletému ještě nebylo doporučováno. "Pokud bych čekal do padesáti, jak se doporučuje, o nádoru bych se nedozvěděl včas a on by ve mně další dva roky rostl, než bych se dočkal léčby," uvedl Stiller. I proto teď nabádá, aby i mladší muži apelovali na své doktory a nechali si podobný test pro jistotu také udělat.
Foto: ČTK

Hollywoodský herec Ben Stiller přiznal, že v roce 2014 prodělal rakovinu prostaty. Ještě ten samý rok mu doktoři i díky včasnému nálezu nádor odstranili. Dnes padesátiletý herec se podělit o svůj příběh, aby inspiroval další muže k vyšetření, informuje server BBC.

Nádor, který mu lékaři objevili po speciálních testech, měl podle svých slov pět let. Do té doby neměl o nemoci nejmenší tušení a neprojevovaly se na něm ani žádné příznaky. Samotné zjištění pak popsal jako “klasický moment Waltera Whitea, až na to, že se jednalo o mě a nikdo mě nefilmoval,” uvedl v narážce na populární seriál Perníkový táta, kde se hlavní hrdina vrhne po diagnóze rakoviny na dráhu drogového dealera.

Když se o rakovině dozvěděl, začal na internetu hledat muže, kteří nemoc překonali. Jedním z nich byl i jeho herecký kolega Robert De Niro, kterému hned zavolal a poradil se s ním. 

Stiller šel na operaci v srpnu 2014, dva měsíce po diagnóze. V září mu pak lékaři oznámili, že je zdraví. “Ty tři měsíce mezi diagnózou a vyléčením byli jako na horské dráze,” popsal.

Nechte se také vyléčit

„Rakovinu mi zjistili dostatečně včas, abych se mohl léčit. To vše díky tomu, že mi můj internista udělal test, který dělat nemusel,“ napsal herec na Twitteru. Narážel tak na krevní vyšetření zkoumající prostatický specifický antigen (PSA), které je Americkou společností proti rakovině doporučováno až od padesáti let.

"Pokud bych čekal do padesáti, jak společnost doporučuje, o nádoru bych se nedozvěděl včas a on by ve mně další dva roky rostl, než bych se dočkal léčby," uvedl Stiller, kterému bylo v době nálezu 48 let. I proto teď nabádá, aby i mladší muži apelovali na své doktory a nechali si podobný test pro jistotu také udělat.

Vliv alkoholu na vznik rakoviny je doložen, kolem šesti procent úmrtí na nádory je spojeno právě s konzumací alkoholu, říká onkolog Luboš Petruželka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy