Čeká nás nejjasnější úplněk roku. Superúplněk určil i datum letošních Velikonoc

Podívejte se na fotky nejzajímavějších úplňků.
Měsíc během zatmění nad západním obzorem z oblohy nezmizel, měl červenohnědý nádech.
Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR patřilo mezi tmavší zatmění, ta světlejší bývají naoranžovělá.
Postupné ponořování celého úplňku do zemského stínu trvalo přes hodinu, přičemž Měsíc byl vysoko nad obzorem.
To znamenalo skvělou příležitost pro fotografy, aby si s tímto nádherným, chvíli hnědým, chvíli rudým, chvíli oranžovým a posléze čím dál světlejším tělesem pohráli.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
7. 4. 2020 8:44
V noci z úterý na středu bude nejjasnější úplněk roku, tzv. superúplněk. Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane v květnu. Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

Měsíc bude od Země dnes ve 20:00 SELČ 356 909 kilometrů. Přiblíží se tak k Zemi nejvíce od února 2019. Průměrná vzdálenost mezi Měsícem a Zemí je přitom 384 400 kilometrů. Úplněk nastane ve 4:34.

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd nicméně zdůraznil, že přesné vzdálenosti neřeknou příliš o tom, jaký Měsíc lidé na obloze uvidí. "Vzdálenosti jsou totiž určeny pro středy Země a Měsíce. Výrazně tedy záleží na tom, kde na obloze Měsíc pozorujeme. Protože Země má svůj poloměr téměř 6400 kilometrů, znamená to, že pokud nám Měsíc vychází na horizontu, máme v tu chvíli k němu o poloměr Země dál než kdybychom ho měli nad hlavou," popsal.

O vlastnostech úkazu podle něj rozhoduje například i časový rozdíl mezi nejmenší vzdáleností Měsíce k Zemi a přesnou fází úplňku. Ty bude tentokrát dělit zhruba osm hodin.

Měsíční průměr bude podle Suchana větší asi o 13 procent. "Spíše než velikost Měsíce možná zaznamenáme větší osvit noční krajiny," podotkl. Dodal, že pozorování Měsíce by mělo přát i počasí, očekává se jasno.

Tento superúplněk navíc určuje datum velikonočních svátků. Velikonoční neděle, vyjma několika výjimek za století, nastává právě po prvním jarním úplňku. 

Loni připadl superúplněk právě na první jarní den, Velikonoce se proto slavily až po dalším úplňku, v neděli 21. dubna.

Další a poslední superúplněk letošního roku lidé spatří 7. května. Měsíc však od Země bude vzdálen o zhruba čtyři tisíce kilometrů více než při nynějším úkazu.

Opakem superúplňku je úplněk v odzemí neboli mikroúplněk. Letos připadá na 20. dubna, kdy bude Měsíc od Země dělit 406 446 kilometrů.

 

Právě se děje

Další zprávy