Na historickém zetoru dojel na nejvyšší místo v Evropě. Reklamu firmě nedělám, jezdím na sebe, říká

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
23. 9. 2016 9:03
Po zdolání takřka osmisetkilometrové cesty na začátku prázdnin se český traktorista Martin Havelka rozhodl přijmout další výzvu. Na svém historickém stroji Zetor 25 dojel na nejvýše položenou silnici Evropy. Vyhlášená Grossglocknerská vysokohorská silnice ho dovedla do výšky 2571 metrů nad mořem, kam se dostal vůbec jako první člověk na zetoru.
Martin Havelka na Grossglocknerské vysokohorské silnici
Martin Havelka na Grossglocknerské vysokohorské silnici | Foto: Lenka Myšková

Český nadšenec a milovník historických traktorů Martin Havelka se snaží překonávat se svým Zetorem 25 různé výzvy. Po červnovém 800kilometrovém výletě k Baltskému moři, kterým se dostal na nulovou nadmořskou výšku, se na začátku září rozhodl o druhý extrém.

"Když už jsem dojel na nejnižší možný bod Evropy, chtěl jsem se dostat i na ten nejvyšší, kam je to jen s traktorem možné," popsal Aktuálně.cz.

Pro svou cestu si vybral rakouské Alpy, kde se společně s dalšími osmi stovkami traktoristů vydal na vyhlášenou Grossglocknerskou vysokohorskou silnici končící v nadmořské výšce 2571 metrů. Ta propojuje rakouské obce Bruck an der Großglocknerstraße a Heiligenblutu a nabízí krásný výhled na okolní hory a ledovce.

Pan Havelka se na svém stroji z roku 1954 vydal právě z obce Bruck, kde se konal sraz traktorů. Během 36kilometrové jízdy musel společně s dalšími traktoristy překonat zhruba 1900 výškových metrů, často až 14stupňové stoupání, ale také nevlídné počasí, sníh a takřka dvouhodinové čekání. "V jednu chvíli byla silnice úplně zasněžená, takže nás organizátoři zastavili a museli jsme čekat, než sníh povolí a organizátoři ho odklidí. Do kopce je sníh ještě v pořádku, ale sjíždět to na něm je horší," popsal s úsměvem.

Jednalo se již o patnáctý ročník rakouského srazu traktoristů, letos však poprvé s účastí legendárního českého traktoru. “Nikdy dřív tam nikdo na zetoru nejel, na závodech jsem byl dokonce jako první Čech,” vysvětlil Havelka.

Jezdí na sebe, Zetor mu nepomáhá

Jeho Zetor 25 ale zdaleka nepatřil mezi nejstarších 550 strojů, které se na krkolomnou cestu vydaly, tím byl traktor z roku 1934.

Ačkoliv se jednalo o druhou větší a mediálně zmapovanou cestu nadšeného traktoristy z Vysočiny, firma Zetor je vůči spolupráci s ním spíše skeptická. “Cesty jezdím na sebe, Zetor se na mých výletech nepodílí. Já bych si dokázal nějakou spolupráci představit, ale nepodařilo se nám na ničem dohodnout,” prozradil Havelka.

Zámečník František Hadrava z obce Zdíkov si vyrobil vlastní letadlo. Každé ráno s ním vyráží do firmy. Stroj si pak musí zaparkovat mezi auta. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy