Na historickém zetoru dojel na nejvyšší místo v Evropě. Reklamu firmě nedělám, jezdím na sebe, říká

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
23. 9. 2016 9:03
Po zdolání takřka osmisetkilometrové cesty na začátku prázdnin se český traktorista Martin Havelka rozhodl přijmout další výzvu. Na svém historickém stroji Zetor 25 dojel na nejvýše položenou silnici Evropy. Vyhlášená Grossglocknerská vysokohorská silnice ho dovedla do výšky 2571 metrů nad mořem, kam se dostal vůbec jako první člověk na zetoru.
Martin Havelka na Grossglocknerské vysokohorské silnici
Martin Havelka na Grossglocknerské vysokohorské silnici | Foto: Lenka Myšková

Český nadšenec a milovník historických traktorů Martin Havelka se snaží překonávat se svým Zetorem 25 různé výzvy. Po červnovém 800kilometrovém výletě k Baltskému moři, kterým se dostal na nulovou nadmořskou výšku, se na začátku září rozhodl o druhý extrém.

"Když už jsem dojel na nejnižší možný bod Evropy, chtěl jsem se dostat i na ten nejvyšší, kam je to jen s traktorem možné," popsal Aktuálně.cz.

Pro svou cestu si vybral rakouské Alpy, kde se společně s dalšími osmi stovkami traktoristů vydal na vyhlášenou Grossglocknerskou vysokohorskou silnici končící v nadmořské výšce 2571 metrů. Ta propojuje rakouské obce Bruck an der Großglocknerstraße a Heiligenblutu a nabízí krásný výhled na okolní hory a ledovce.

Pan Havelka se na svém stroji z roku 1954 vydal právě z obce Bruck, kde se konal sraz traktorů. Během 36kilometrové jízdy musel společně s dalšími traktoristy překonat zhruba 1900 výškových metrů, často až 14stupňové stoupání, ale také nevlídné počasí, sníh a takřka dvouhodinové čekání. "V jednu chvíli byla silnice úplně zasněžená, takže nás organizátoři zastavili a museli jsme čekat, než sníh povolí a organizátoři ho odklidí. Do kopce je sníh ještě v pořádku, ale sjíždět to na něm je horší," popsal s úsměvem.

Jednalo se již o patnáctý ročník rakouského srazu traktoristů, letos však poprvé s účastí legendárního českého traktoru. “Nikdy dřív tam nikdo na zetoru nejel, na závodech jsem byl dokonce jako první Čech,” vysvětlil Havelka.

Jezdí na sebe, Zetor mu nepomáhá

Jeho Zetor 25 ale zdaleka nepatřil mezi nejstarších 550 strojů, které se na krkolomnou cestu vydaly, tím byl traktor z roku 1934.

Ačkoliv se jednalo o druhou větší a mediálně zmapovanou cestu nadšeného traktoristy z Vysočiny, firma Zetor je vůči spolupráci s ním spíše skeptická. “Cesty jezdím na sebe, Zetor se na mých výletech nepodílí. Já bych si dokázal nějakou spolupráci představit, ale nepodařilo se nám na ničem dohodnout,” prozradil Havelka.

Zámečník František Hadrava z obce Zdíkov si vyrobil vlastní letadlo. Každé ráno s ním vyráží do firmy. Stroj si pak musí zaparkovat mezi auta. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 2 hodinami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy