Zábradlí na české železnici. Připomínají uličku hanby nebo ohradu na stříhání ovcí, říká architekt

Petra Jansová Petra Jansová
31. 5. 2018 12:24
Facebookový profil Zábradlománie na české železnici mapuje podobu železničních zastávek po celém Česku. A jak ze samotného názvu vyplývá, řeší především smysluplnost některých zábradlí. Ta sice mají cestující primárně chránit, častěji jim ale zbytečně komplikují cestu k vlakům a přestupům mezi nimi. Vybrané zastávky pro Aktuálně.cz okomentoval i Arch Vader z projektu Archwars, který mapuje bizarnosti v české architektuře. "Ostrov civilizace, osvícenosti a kultury v neobydleném lese. Už fakt nemůžu. Předpokládám, že když budou jezevci přecházet trať, tak se pěkně u toho zábradlí seřadí a počkají, až vlak projede," pozastavuje se například nad podobou menší zastávky v středočeské obci Klínec.

Ústí nad Orlicí už jsme ukazovali, ale tady je foto z opačné strany budovy se zábradlím kolem rampičky na letohradském nástupišti... Štěpán Šubrt: "Tohle zábradlí je k čemu? Aby člověk nespadl z výšky několik centimetrů?"

Zveřejnil(a) Zábradlománie na české železnici dne 06. May 2018

Ústí nad Orlicí

"Zábradlí v duchu 'chtěli jsme to udělat lépe, ale skončilo to jako vždycky'. Ta rampa je vysoká cca 15 centimetrů," podotýká Arch Vader.

Kdysi šly tyhle věci podle architekta řešit bez zábradlí, chodníkem se spádem do ztracena. "Ale pak se pár chytrých českých hlav dalo dohromady a vymyslelo tohle."

 

Právě se děje

Další zprávy