Klienti chtěli spojit dva menší byty. Architektka navrhla radikální změnu

Foto: Vavřinec Menšl
Petra Jansová Petra Jansová
1. 3. 2017 16:41
Ze dvou menších bytů vznikl po spojení prostor, který lépe odpovídá požadavkům čtyřčlenné rodiny. Radikálním zásahem do dispozic navíc vznikl domov s dostatkem slunečního světla. Projekt pražského ateliéru Lennox se uchází o cenu v soutěži Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem.

Dva menší byty v holešovickém činžovním domě ze dvacátých let 20. století zakoupili majitelé s plánem spojit ho v jeden větší tak, aby odpovídal lépe nárokům a potřebám rodiny se dvěma dětmi. Se zadáním vytvořit otevřený a prosvětlený prostor oslovili architektku Markétu Smrčkovou z pražského studia Lennox.

Projekt

Kategorie: Rekonstrukce

Autor: ing.arch.Markéta Smrčková, Lennox architekti

Místo: Praha

Původně klient počítal s pouhým propojením bytů a drobnou změnou dispozic. Autorka projektu ale přišla s radikálnějším řešením. Oddělené byty chtěla propojit tak, aby vznikl prostor ve středu interiéru otevřený jak na severní, tak i na jižní stranu bytu.

Vybouráním nosných příček vznikla centrální místnost, kde se odehrává společenský život rodiny. Architektka navrhla i další větší stavební úpravy -vybourání okenních parapetů až na zem. Vznikla tak francouzská okna vedoucí na terasy na jižní i severní straně. Díky zvětšení prosklených ploch byt zároveň získal i více přímého světla a výhled ven.

Centrální místnost lemují tři pokojíky, které lze oddělit posuvnými stěnami. V současnosti fungují jako dětský pokoj a pracovna, třetí je zatím nezabydlený. V budoucnu se funkce místností v závislosti na potřebách rodiny může měnit. Ložnice rodičů je umístěna naproti. 

Výrazným detailem hlavní obytné místnosti je dřevěný strop, který kryje původní překlad tak, aby byl prostor horizontálně sjednocen. Vzniklo tak místo, které architektka využila jako skrýš pro děti, přístupnou po provazovém žebříku. Dřevěný podhled skrývá i kolejnice pro posuvné stěny a závěsy nebo promítací plátno.

Soutěž interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy