Unikátní nemocnice v přírodě. Norové léčí v lesích, s uzdravením pomůže zeleň

Unikátní nemocnice v přírodě. Norové léčí v lesích, s uzdravením pomůže zeleň
Oba dřevěné objekty se nacházejí uprostřed lesa nedaleko hlavních nemocničních budov.
Navrženy jsou tak, aby pacientům ulehčily čas strávený v nemocnici.
"Příroda totiž poskytuje spontánní radost a ulehčuje pacientům odpočívat. Pobyt v zeleni vrací nemocným klid a ulehčuje jim rekonvalescenci," popisuje princip léčebné péče Outdoor Care Retreat jedna z jeho iniciátorek, dětská psycholožka Maren Lindheimová.
Dřevěná fasáda časem zešedne, objekt tak ještě více splyne s okolím.
Foto: Ivar Kvaal
Magazín Magazín
14. 1. 2019 12:17
Příroda léčí. V tomto duchu se nese nový projekt architektonického studia Snøhetta, které ve spolupráci s odborníky na psychosomatiku a psychiatry navrhlo pro norské pacienty dřevěné domky. Ty nemocným pomohou s rekonvalescencí.

"Skandinávské země jsou všeobecně známé pokrokovým postojem k architektuře zdravotnických zařízení. A nejnovější návrh norského architektonického a designového studia Snøhetta je toho jasným důkazem," upozornil na projekt americký magazín Wallpaper.

Jeden objekt stojí poblíž fakultní nemocnice v Oslu, druhý v Kristiansandu. Stavby vznikly díky podpoře nadace propagující léčebnou terapii v přírodě a zeleni.

"Příroda totiž poskytuje spontánní radost a ulehčuje pacientům odpočívat. Pobyt v zeleni vrací nemocným klid a ulehčuje jim rekonvalescenci," přiblížila jedna z iniciátorek, dětská psycholožka Maren Lindheimová.

Studio Snøhetta stojí například za projektem budovy opery v Oslu, hotelu na souostroví Lofoty nebo podmořské restaurace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy