Unikátní nemocnice v přírodě. Norové léčí v lesích, s uzdravením pomůže zeleň

Unikátní nemocnice v přírodě. Norové léčí v lesích, s uzdravením pomůže zeleň
Oba dřevěné objekty se nacházejí uprostřed lesa nedaleko hlavních nemocničních budov.
Navrženy jsou tak, aby pacientům ulehčily čas strávený v nemocnici.
"Příroda totiž poskytuje spontánní radost a ulehčuje pacientům odpočívat. Pobyt v zeleni vrací nemocným klid a ulehčuje jim rekonvalescenci," popisuje princip léčebné péče Outdoor Care Retreat jedna z jeho iniciátorek, dětská psycholožka Maren Lindheimová.
Dřevěná fasáda časem zešedne, objekt tak ještě více splyne s okolím.
Foto: Ivar Kvaal
Magazín Magazín
14. 1. 2019 12:17
Příroda léčí. V tomto duchu se nese nový projekt architektonického studia Snøhetta, které ve spolupráci s odborníky na psychosomatiku a psychiatry navrhlo pro norské pacienty dřevěné domky. Ty nemocným pomohou s rekonvalescencí.

"Skandinávské země jsou všeobecně známé pokrokovým postojem k architektuře zdravotnických zařízení. A nejnovější návrh norského architektonického a designového studia Snøhetta je toho jasným důkazem," upozornil na projekt americký magazín Wallpaper.

Jeden objekt stojí poblíž fakultní nemocnice v Oslu, druhý v Kristiansandu. Stavby vznikly díky podpoře nadace propagující léčebnou terapii v přírodě a zeleni.

"Příroda totiž poskytuje spontánní radost a ulehčuje pacientům odpočívat. Pobyt v zeleni vrací nemocným klid a ulehčuje jim rekonvalescenci," přiblížila jedna z iniciátorek, dětská psycholožka Maren Lindheimová.

Studio Snøhetta stojí například za projektem budovy opery v Oslu, hotelu na souostroví Lofoty nebo podmořské restaurace.

 

Právě se děje

Další zprávy