reklama
 
 

Růžový dům vzbuzoval odpor místních. Radikální architekt ho přesto prosadil

20. 12. 2018 16:13
Růžový dům. Marshmallow radikálního architekta zdobí romantické údolí | Video: Jan A. Jindrák |  06:20
Architekt Davide Macculo se řadí mezi radikální architekty. Takový je i jeho zeleno-růžový dům ve švýcarském údolí Calanca, který vznikl ve spolupráci s francouzským vizuálním umělcem Danielem Burenem. Podívejte se na další díl seriálu Exkluzivní rezidence.

Dům se nachází ve výšce 1100 metrů nad mořem na okraji malé obce Rossa nedaleko historického kostela. Jsou tu staré hrázděné domy, vedle nichž růžovo-zelený objekt ve tvaru křížové věže působí na první pohled možná příliš futuristicky a přesvědčit místní, že zapadá do kontextu okolní přírody, nebylo jednoduché. 

"Z tohoto kraje pocházejí moji předci," vysvětluje architekt Macullo důvod, proč se rozhodl umístit svůj atypický víkendový dům do malé horské vsi a proč si ho přes odpor místních prosadil.

Stavbu navrhl ve spolupráci s prominentním francouzským konceptuálním umělcem Danielem Burenem. Ten je také autorem růžových a zelených pruhů na fasádě domu.

"Zatímco zelená má evokovat travnatý povrch země, purpurově růžová zase červánkově zbarvenou letní oblohu nebo brambořík, který tu všude vůkol roste. Uhlopříčka rozdělující barvy od sebe kopíruje úhel okolních hor," přibližuje architekt. 

Půdorys domu ve tvaru kříže se zaoblenými rohy připomíná věž. Spodní část je zpevněná železobetonem, horní část je ze dřeva. Neformálně působí i interiér z přírodního dřeva v tradičním alpském stylu. 

Okna jsou umístěna do různých výšek záměrně. Každé nabízí jiný pohled.  "Na stěnách nemáme obrazy, protože okna jsou obrazy," dodává architekt.

Na každém ze dvou podlaží má dům vlastní mezipatro a tvoří samostatný apartmán. Jeden nahoře pro Davida Maculla, druhý v přízemí pro jeho kamarádku Oxanu a její tři dcery. Společným i společenským prostorem je kuchyň s velkým jídelním stolem.

Dům je také navržený tak, aby byl nízkoenergetický a ekologický.

Stavba ve švýcarském údolí Calanca je dalším dílem našeho seriálu Exkluzivní rezidence, v němž ukážeme portréty 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury, protože přinesly radikální pohledy či zásadní inovace.

Všechny díly pořadu Exkluzivní rezidence najdete na tomto odkazu.

autor: Magazín | 20. 12. 2018 16:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama