Karlínský byt z 19. století přišel o zdi, majitelé teď mají velkou kuchyni i obývák

Karlínský byt z 19. století přišel o zdi, majitelé teď mají velkou kuchyni i obývák
Původní dispozice bytu odrážela fungování měšťanské rodiny z 19. století. Interiér o velikosti 150 metrů čtverečních byl rozdělen do pěti místností a obývák byl až v zadní části bytu. "Naše doporučení bylo přiblížit obytný prostor více do středu bytu, a pokud možno ho co nejvíce zvětšit," říká Klára Kuncová a Petra Kocourková ze studia Mooza architecture.
Majitelé si přáli takový interiér, který bude mít "neutrální základ s překvapivým barevným akcentem". Architektky proto zvolily světle šedé stěny a k tomu židle od Tonu v pastelových barvách.
Vysoké stropy se daly využít k větší členitosti prostoru. Nad kuchyní vznikla malá útulna, která může sloužit jako rozhledna a hrací koutek pro děti.
Kuchyň s dřevěnou deskou zdobí okno s vzorem původního leptaného skla, který se objevuje na oknech domovního schodiště. Na zadní stěně architektky vytvořily něžné geometrické detaily.
Foto: Václav Kahoun
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 10. 2019 14:55
Architektky Klára Kuncová a Petra Kocourková se k přestavbě karlínského bytu z 19. století dostaly celkem náhodou. Původně to měla být jen rychlá konzultace s majiteli ohledně dispozice interiéru, po pár hodinách z toho vyšla spolupráce na několik měsíců. Z původního 5+1 vznikl prostorný obývák s kuchyní, dětský pokoj a ložnice, podívejte se.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy