Jak by v budoucnu mohlo vypadat zanedbané Karlovo náměstí? Magistrát zatím vybral pět ateliérů

Jak by v budoucnu mohlo vypadat zanedbané Karlovo náměstí? Magistrát zatím vybral pět ateliérů
Karlovo náměstí se dočká obnovy.
Karlovo náměstí se dočká obnovy.
Karlovo náměstí se dočká obnovy.
Karlovo náměstí se dočká obnovy.
Foto: archiv IPR
ČTK ČTK, pej
21. 12. 2017 15:08
Karlovo náměstí v Praze bude mít novou podobu. Na návrhu přeměny největšího náměstí v Česku bude spolupracovat pět týmů, které vzešly ze soutěže vyhlášené Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Vítězný návrh by mohl být znám v září 2018.

Na proměně pražského Karlova náměstí bude v příštím roce pracovat pět architektonicko-krajinářských týmů ve spolupráci s městem a dalšími aktéry. 

Pětice vzešla ze soutěže, kterou vyhlásil Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) v polovině srpna letošního roku. Přihlásilo se do ní 14 mezinárodních týmů.

Mezi nimi je britský ateliér Gustafson Porter+Bowman LLP, francouzský Agence Ter, německý Rehwaldt Landscape Architects, tuzemský New Visit a nizozemský Buro Sant En Co Den Haag.

Vybrané firmy se zúčastní tří workshopů, kde se bude tvořit zadání a návrhy. "Na workshopech budou přítomni soutěžící týmy, zástupci města, památkáři i mezinárodní komise," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. První workshop se uskuteční v únoru 2018.

Pražský magistrát nakonec vybere tři ateliéry, které rozpracují své konkrétní návrhy. Ten vítězný by mohl být znám v září 2018. 

Částečnými úpravami prošlo náměstí již v minulých letech. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě a přilehlých chodníků, na kterou navázala oprava křižovatek a přechodů.

Park byl naposledy upraven v roce 1998 u Novoměstské radnice. Proti kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80 550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů.

Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

 

Právě se děje

Další zprávy