reklama
 
 

Jak by v budoucnu mohlo vypadat zanedbané Karlovo náměstí? Magistrát zatím vybral pět ateliérů

21. 12. 2017 15:08
Karlovo náměstí v Praze bude mít novou podobu. Na návrhu přeměny největšího náměstí v Česku bude spolupracovat pět týmů, které vzešly ze soutěže vyhlášené Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Vítězný návrh by mohl být znám v září 2018.

Na proměně pražského Karlova náměstí bude v příštím roce pracovat pět architektonicko-krajinářských týmů ve spolupráci s městem a dalšími aktéry. 

Pětice vzešla ze soutěže, kterou vyhlásil Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) v polovině srpna letošního roku. Přihlásilo se do ní 14 mezinárodních týmů.

Mezi nimi je britský ateliér Gustafson Porter+Bowman LLP, francouzský Agence Ter, německý Rehwaldt Landscape Architects, tuzemský New Visit a nizozemský Buro Sant En Co Den Haag.

Vybrané firmy se zúčastní tří workshopů, kde se bude tvořit zadání a návrhy. "Na workshopech budou přítomni soutěžící týmy, zástupci města, památkáři i mezinárodní komise," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. První workshop se uskuteční v únoru 2018.

Pražský magistrát nakonec vybere tři ateliéry, které rozpracují své konkrétní návrhy. Ten vítězný by mohl být znám v září 2018. 

Částečnými úpravami prošlo náměstí již v minulých letech. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě a přilehlých chodníků, na kterou navázala oprava křižovatek a přechodů.

Park byl naposledy upraven v roce 1998 u Novoměstské radnice. Proti kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80 550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů.

Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

autoři: ČTK, pej | 21. 12. 2017 15:08

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama