20 nejpovedenějších proměn měst. Místo betonu procházka kolem vody, místo parkoviště park

20 nejpovedenějších proměn měst. Místo betonu procházka kolem vody, místo parkoviště park
Amsterdam, Nizozemí
Suwan, Jižní Korea
Moskva, Rusko
Tel Aviv-Yafo, Izrael
Foto: Urb-i / Google Streetview
Petra Jansová Petra Jansová
30. 3. 2017 9:05
Brazilský projekt Urb-i mapuje na snímcích z Google Street View pozitivní změny veřejných prostranství měst z celého světa. Snaží se ukázat, že stačí málo k tomu, aby se města stala příjemným místem k životu a přestala sloužit pouze autům.

"Jsme společností, která je závislá na automobilech," upozorňují zakladatelé brazilského start-upu s názvem Urb-i (Urban Ideas).

Města by ale podle nich měla sloužit především lidem. Veřejná prostranství ve městech po celém světě však ukazují na pravý opak. 

Brazilský kolektiv je ale přesvědčen, že ke změně veřejného prostranství stačí minimum, což dokazují i v rámci projektu "před a po" na snímcích pořízených službou Google Street View.

Projekt založili mimo jiné i se záměrem inspirovat veřejnost po celém světě, aby se do proměn aktivně zapojila. "Chceme společnost podpořit, aby se zapojila do vytváření kvalitních míst, která je obklopují," uzavírají. 

Od roku 2015 se podařilo zmapovat kolem 1000 veřejných prostranství po celém světě. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy