20 nejpovedenějších proměn měst. Místo betonu procházka kolem vody, místo parkoviště park

20 nejpovedenějších proměn měst. Místo betonu procházka kolem vody, místo parkoviště park
Amsterdam, Nizozemí
Suwan, Jižní Korea
Moskva, Rusko
Tel Aviv-Yafo, Izrael
Foto: Urb-i / Google Streetview
Petra Jansová Petra Jansová
30. 3. 2017 9:05
Brazilský projekt Urb-i mapuje na snímcích z Google Street View pozitivní změny veřejných prostranství měst z celého světa. Snaží se ukázat, že stačí málo k tomu, aby se města stala příjemným místem k životu a přestala sloužit pouze autům.

"Jsme společností, která je závislá na automobilech," upozorňují zakladatelé brazilského start-upu s názvem Urb-i (Urban Ideas).

Města by ale podle nich měla sloužit především lidem. Veřejná prostranství ve městech po celém světě však ukazují na pravý opak. 

Brazilský kolektiv je ale přesvědčen, že ke změně veřejného prostranství stačí minimum, což dokazují i v rámci projektu "před a po" na snímcích pořízených službou Google Street View.

Projekt založili mimo jiné i se záměrem inspirovat veřejnost po celém světě, aby se do proměn aktivně zapojila. "Chceme společnost podpořit, aby se zapojila do vytváření kvalitních míst, která je obklopují," uzavírají. 

Od roku 2015 se podařilo zmapovat kolem 1000 veřejných prostranství po celém světě. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Omezení dovozu alkoholu i tabáku. Trump ohlásil nové sankce vůči Kubě

Americký prezident Donald Trump ve středu ohlásil nové sankce vůči Kubě. Američané nebudou smět pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou. Dále bude omezen dovoz doutníků a lihovin z komunistické Kuby do USA, informovala agentura Reuters.

"Jako součást našeho pokračujícího boje proti komunistickému útlaku ve středu oznamuji, že ministerstvo financí zakáže americkým cestovatelům pobývat v nemovitostech vlastněných kubánskou vládou," řekl Trump v Bílém domě.

"Dále omezujeme dovoz alkoholu a kubánského tabáku," řekl prezident na ceremonii na počest veteránů invaze v Zátoce sviní, kdy se kubánští emigranti v roce 1961 pokusili pod řízením americké zpravodajské služby CIA svrhnout kubánského vůdce Fidela Castra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy