Debata o stavění v Praze byla už moc vyhrocená, vysvětlují iniciátoři vznik Centra architektury

Praha zítra? Toto jsou nové stavební projekty, které ovlivní podobu metropole
Revitalizace se v budoucnu dočká Václavské náměstí. Hlavním architektem projektu je Jakub Cígler.
Obyvatel i návštěvníků Prahy se samozřejmě týká i rekonstrukce budovy Národního muzea.
Rekonstrukce by měla být dokončena v červenci 2020.
Objekt Nové Palmovky na Praze 8.
Foto: archiv IPR
Petra Jansová Petra Jansová
22. 9. 2017 10:03
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) ve čtvrtek otevřel multifunkční prostor Centrum architektury a městského plánování (CAMP). V budoucnu by se měl stát místem pořádání vzdělávacích akcí, ale především prostorem pro věcné debaty o stavění v Praze. Budoucnosti metropole se týká i první výstava v emauzském areálu, která podrobně mapuje 63 připravovaných stavebních projektů. "Debata o stavění v Praze je velmi vyhrocená a má daleko k racionálnímu dialogu o tom, co město potřebuje," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Výstava "Praha zítra? Nové stavební projekty" představuje několik desítek stavebních záměrů, které - pokud budou realizovány - výrazným způsobem změní tvář Prahy v následujících letech. Jde o projekty různých velikostí, na různých místech a především v různých stádiích přípravy.

Tedy od prvních nápadů přes záměry v procesu projektové přípravy po ty, které se v těchto dnech právě dokončují na staveništích.

Nejedná se o vyčerpávající seznam všech nových staveb, nýbrž o výběr, jehož finální podoba byla ovlivněna mnoha okolnostmi. "Nejsou zde všechny, které jsme chtěli. Zhruba k jedné třetině jsme podklady z různých důvodů nedostali," říká kurátor výstavy Adam Gebrian. Na výstavě se proto neobjeví známé pražské projekty jako Nový Opatov, Kampus Hybernská, Rezidence Radotín, proměna Vítězného náměstí či rekonstrukce Šlechtovy restaurace.

Dosud se tedy podařilo nashromáždit 63 podkladů významných stavebních projektů. 

Výstava je rovněž počátkem vzniku databáze stavebních záměrů v Praze, která by měla být v budoucnu veřejně přístupná jak v CAMP, tak i virtuálně na webových stránkách. 

"Cílem bylo také ukázat, že projekty mají různé fáze, že se vyvíjejí a mění, a že v některých fázích se diskutovat dá, v dalších už ne," dodal Gebrian s tím, že je důležité otevřít celospolečenskou diskusi o stavění v Praze.

"Debata o stavění v Praze je velmi vyhrocená a má daleko k věcnému a racionálnímu dialogu o tom, co město potřebuje," dodal ředitel IPR Ondřej Boháč. Právě CAMP by měl v budoucnosti poskytnout neutrální půdu pro co nejobjektivnější debaty.

Speciální pozornost bude v rámci pravidelného programu věnována i nevyužívaným lokalitám, takzvaným brownfieldům. Urbanisté z IPR je označují jako "transformační území" a jejich rozloha dosahuje zhruba 1 466 hektarů. Jen pro představu, Václavské náměstí by se do nich vešlo zhruba padesátkrát.

V prostorách CAMP se podrobně představí projekt obnovy břehů Vltavy kolem Císařského ostrova, vznik městských čtvrtí na bývalých nádražích nebo vize nových center kultury a vzdělávání. 

Často se neřeší zájmy původních obyvatel, cílem úprav bývá vytlačit je někam dál, říká odborník na vývoj měst Michal Lehečka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 42 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy