Debata o stavění v Praze byla už moc vyhrocená, vysvětlují iniciátoři vznik Centra architektury

Foto: archiv IPR
Petra Jansová Petra Jansová
22. 9. 2017 10:03
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) ve čtvrtek otevřel multifunkční prostor Centrum architektury a městského plánování (CAMP). V budoucnu by se měl stát místem pořádání vzdělávacích akcí, ale především prostorem pro věcné debaty o stavění v Praze. Budoucnosti metropole se týká i první výstava v emauzském areálu, která podrobně mapuje 63 připravovaných stavebních projektů. "Debata o stavění v Praze je velmi vyhrocená a má daleko k racionálnímu dialogu o tom, co město potřebuje," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Výstava "Praha zítra? Nové stavební projekty" představuje několik desítek stavebních záměrů, které - pokud budou realizovány - výrazným způsobem změní tvář Prahy v následujících letech. Jde o projekty různých velikostí, na různých místech a především v různých stádiích přípravy.

Tedy od prvních nápadů přes záměry v procesu projektové přípravy po ty, které se v těchto dnech právě dokončují na staveništích.

Nejedná se o vyčerpávající seznam všech nových staveb, nýbrž o výběr, jehož finální podoba byla ovlivněna mnoha okolnostmi. "Nejsou zde všechny, které jsme chtěli. Zhruba k jedné třetině jsme podklady z různých důvodů nedostali," říká kurátor výstavy Adam Gebrian. Na výstavě se proto neobjeví známé pražské projekty jako Nový Opatov, Kampus Hybernská, Rezidence Radotín, proměna Vítězného náměstí či rekonstrukce Šlechtovy restaurace.

Dosud se tedy podařilo nashromáždit 63 podkladů významných stavebních projektů. 

Výstava je rovněž počátkem vzniku databáze stavebních záměrů v Praze, která by měla být v budoucnu veřejně přístupná jak v CAMP, tak i virtuálně na webových stránkách. 

"Cílem bylo také ukázat, že projekty mají různé fáze, že se vyvíjejí a mění, a že v některých fázích se diskutovat dá, v dalších už ne," dodal Gebrian s tím, že je důležité otevřít celospolečenskou diskusi o stavění v Praze.

"Debata o stavění v Praze je velmi vyhrocená a má daleko k věcnému a racionálnímu dialogu o tom, co město potřebuje," dodal ředitel IPR Ondřej Boháč. Právě CAMP by měl v budoucnosti poskytnout neutrální půdu pro co nejobjektivnější debaty.

Speciální pozornost bude v rámci pravidelného programu věnována i nevyužívaným lokalitám, takzvaným brownfieldům. Urbanisté z IPR je označují jako "transformační území" a jejich rozloha dosahuje zhruba 1 466 hektarů. Jen pro představu, Václavské náměstí by se do nich vešlo zhruba padesátkrát.

V prostorách CAMP se podrobně představí projekt obnovy břehů Vltavy kolem Císařského ostrova, vznik městských čtvrtí na bývalých nádražích nebo vize nových center kultury a vzdělávání. 

Často se neřeší zájmy původních obyvatel, cílem úprav bývá vytlačit je někam dál, říká odborník na vývoj měst Michal Lehečka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy