Od paláce po věznici. Kniha mapuje domy spojené s osudy Václava Havla

Petra Jansová Petra Jansová
17. 12. 2016 9:05
Kniha Praha Václava Havla teoretika Zdeňka Lukeše přibližuje sedm desítek objektů spojených s životem dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla. Publikace obsahuje historické snímky a fotografie Pavla Hrocha. Výběr 14 z nich si můžete prohlédnout v galerii.
Palác Lucerna
Palác Lucerna | Foto: Pavel Hroch

Palác Lucerna

Lucernu vystavěl dědeček Václava Havla, významný pražský stavitel. Polyfunkční palác s velkým sálem, pasáží, obchody, kinem, byty, restauracemi a bary se stavěl ve dvou etapách v letech 1906 až 1919. 

Při stavbě, na níž se podílel jeden z nejlepších statiků své doby Stanislav Bechyně, byla použita na svou dobu ojedinělá železobetonová konstrukce, která umožnila umístit Velký sál Lucerny tři patra pod zem. Stejně unikátní byla i prosklená střecha pasáže.

"Nedávno byla stavba navržena za národní kulturní památku nejen pro své architektonické a technické kvality, ale i jako místo, kde se konaly a dodnes konají významné společenské a kulturní akce," dodává Lukeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy