Ikonický Plecháč, dům s rezavou fasádou, má nový interiér. Beton zjemnilo dřevo nebo závěsy

Ikonický Plecháč, dům s rezavou fasádou, má nový interiér. Beton zjemnilo dřevo nebo závěsy
Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem - cortenem.
Součástí projektu byla i úprava zahrady.
Díky výsadbě vzrostlých stromů, které dům obklopují, se stal takřka neviditelným.
Majitelé se po 12 letech užívání nemovitosti rozhodli pro interiérové úpravy a zjemnění původní "surovosti" v hlavním obytném podlaží. Do interiéru se přidaly další vrstvy, které řeší nejen vizuální stránku, ale mají i funkční opodstatnění.
Foto: BoysPlayNice
pej
Aktualizováno 21. 1. 2018 15:58
Stojí na malém a mírně svažitém pozemku v Humpolci. Díky fasádě z předzrezlého plechu, takzvaného cortenu, se mu už před deseti lety začalo říkat Plecháč. I přes výraznou vnější úpravu dům nejenom díky vzrostlým stromům dokonale splynul se svým okolím. A po dvanácti letech prošla ikonická stavba architekta Luďka Rýznera úpravou interiéru - došlo k jeho výraznému zjemnění.

Když byl v roce 2005 v Humpolci realizován projekt dnes již ikonického domu přezdívaného Plecháč, vysloužil si obdiv, ale možná i překvapené reakce okolí. Objekt obložený cortenem (předzrezlým plechem) nicméně ukázal možnost, jak pracovat s relativně malým a stísněným pozemkem s řadou limitů. 

Nedílnou součástí projektu byly i sadové úpravy, díky kterým se dům po prvotním odmítnutí veřejností přirozeně zapojil do stávající zástavby. Výsadba vzrostlých stromů ho obklopila tak, že se stal téměř neviditelným. 

Majitelé se po 12 letech užívání nemovitosti rozhodli pro interiérové úpravy a zjemnění původní "surovosti" v hlavním obytném podlaží. Úpravu vnímají nikoliv jako přestavbu, ale doplnění funkční vrstvy, aplikované na původní surovou konstrukci, která se s nově vloženými prvky vhodně doplňuje a tvoří harmonický celek.

"Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi," říkají spokojení investoři.

Nově přidané vrstvy mají nejenom vizuální, ale i funkční opodstatnění. Bylo nutné vylepšit akustiku, proto veškeré tvrdé a odrazivé plochy v minimalistickém interiéru doznaly úprav.

Akustika prostoru se výrazně zlepšila vložením dubových obkladových konstrukcí stropů nebo nových závěsů. Většina nových prvků byla zhotovena na míru podle návrhů architektonické kanceláře OK Plan Architects, která stojí za původním i novým konceptem.

Nová kuchyňská linka nahradila starší, funkčně zastaralý typ, nové krbové těleso reaguje na aktuální trendy v topení. Výraznou proměnou prošlo i celé osvětlení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 4 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy