Ikonický Plecháč, dům s rezavou fasádou, má nový interiér. Beton zjemnilo dřevo nebo závěsy

Ikonický Plecháč, dům s rezavou fasádou, má nový interiér. Beton zjemnilo dřevo nebo závěsy
Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem - cortenem.
Součástí projektu byla i úprava zahrady.
Díky výsadbě vzrostlých stromů, které dům obklopují, se stal takřka neviditelným.
Majitelé se po 12 letech užívání nemovitosti rozhodli pro interiérové úpravy a zjemnění původní "surovosti" v hlavním obytném podlaží. Do interiéru se přidaly další vrstvy, které řeší nejen vizuální stránku, ale mají i funkční opodstatnění.
Foto: BoysPlayNice
pej
Aktualizováno 21. 1. 2018 15:58
Stojí na malém a mírně svažitém pozemku v Humpolci. Díky fasádě z předzrezlého plechu, takzvaného cortenu, se mu už před deseti lety začalo říkat Plecháč. I přes výraznou vnější úpravu dům nejenom díky vzrostlým stromům dokonale splynul se svým okolím. A po dvanácti letech prošla ikonická stavba architekta Luďka Rýznera úpravou interiéru - došlo k jeho výraznému zjemnění.

Když byl v roce 2005 v Humpolci realizován projekt dnes již ikonického domu přezdívaného Plecháč, vysloužil si obdiv, ale možná i překvapené reakce okolí. Objekt obložený cortenem (předzrezlým plechem) nicméně ukázal možnost, jak pracovat s relativně malým a stísněným pozemkem s řadou limitů. 

Nedílnou součástí projektu byly i sadové úpravy, díky kterým se dům po prvotním odmítnutí veřejností přirozeně zapojil do stávající zástavby. Výsadba vzrostlých stromů ho obklopila tak, že se stal téměř neviditelným. 

Majitelé se po 12 letech užívání nemovitosti rozhodli pro interiérové úpravy a zjemnění původní "surovosti" v hlavním obytném podlaží. Úpravu vnímají nikoliv jako přestavbu, ale doplnění funkční vrstvy, aplikované na původní surovou konstrukci, která se s nově vloženými prvky vhodně doplňuje a tvoří harmonický celek.

"Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi," říkají spokojení investoři.

Nově přidané vrstvy mají nejenom vizuální, ale i funkční opodstatnění. Bylo nutné vylepšit akustiku, proto veškeré tvrdé a odrazivé plochy v minimalistickém interiéru doznaly úprav.

Akustika prostoru se výrazně zlepšila vložením dubových obkladových konstrukcí stropů nebo nových závěsů. Většina nových prvků byla zhotovena na míru podle návrhů architektonické kanceláře OK Plan Architects, která stojí za původním i novým konceptem.

Nová kuchyňská linka nahradila starší, funkčně zastaralý typ, nové krbové těleso reaguje na aktuální trendy v topení. Výraznou proměnou prošlo i celé osvětlení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy