Jak by mělo vypadat obchodní centrum? Ideálně by se mělo stát přirozenou součástí města

Jak by mělo vypadat obchodní centrum? Ideálně by se mělo stát přirozenou součástí města
Prvním obchodním centrem v Česku se stalo OC Černý Most v Praze. Roku 2013 se celé přestavělo a zvětšilo, parkoviště na terénu se přesunulo do pater a vytvořil se i jakýsi předprostor s fontánou. Přesto je ale hlavní vchod nasměrovaný do parkovišť pro auta.
Obchodní centrum Nová Karolina v Ostravě vychází z konceptu významného nizozemského architekta Rema Koolhaase.
Obchodní centra by se podle Háblové rovněž měla soustředit do středu měst, nikoliv na jejich okraj jako v případě pražských Letňan.
Jako pozitivní příklad Háblová hodnotí obchodní centrum Nový Smíchov v Praze. Chválí především živý parter, který mu architekti ponechali.
Foto: ČTK
pej
3. 8. 2017 11:12
První obchodní centrum vzniklo ve Spojených státech. Původně mělo fungovat jako komunitní centrum na předměstí. Koncept rakouského emigranta se ale velmi záhy zvrhl. Veřejný prostor ve městech tak obchodní centra neobohacují, spíš mu naopak škodí. Existuje ale řada pozitivních příkladů, v Česku například Nový Smíchov v Praze.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy