Ó hory, ó hory: Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představí současnou horskou architekturu

Ó hory, ó hory: Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představí současnou horskou architekturu
Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách od Kamila Mrvy.
Horská chata v Krkonoších od A69 Architekti.
Vrbatova bouda - IXA.
Návštěvnické centrum Srní - AND architektonický ateliér.
Foto: archiv GJF
Bydlení
20. 3. 2018 12:27
Výstava Ó hory, ó hory v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze představí šest desítek objektů na českých a slovenských horách. K vidění budou drobnější stavby jako vyhlídky i projekty environmentálních center, hotelů, relaxačních středisek a rodinných domů. Cílem výstavy je představit citlivý kontextuální přístup soudobé architektury, poukázat na vzrůstající snahu po udržitelnosti a rovněž položit otázku o zachování divoké přírody a její ochrany před člověkem.

Zastoupena budou téměř všechna česká a slovenská pohoří a současné stavby doplní příklady zajímavých objektů a neuskutečněných projektů, které stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách nebo připomínají výrazné počiny architektonických dějin.

Výstavu doprovodí i publikace, která nebude pouze katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze začne 23. března a potrvá do 6. května. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy