Nejošklivější architektura v Praze? V Družbě se prodával luxus, teď žije z turistů

Obchodní dům Družba na Václavském náměstí v Praze.
"Na rozdíl od Kotvy bych se tuto budovu nebál označit jako citlivě a kultivovaně brutalistickou," přibližuje architekt Petr Klíma. (snímek zachycuje aktuální podobu)
Fasáda směrem k Václavskému náměstí má vertikální detaily, kovové rámy měly být původně ještě výraznější. (snímek zachycuje aktuální podobu)
Budova je opticky členěna do tří částí, dominantní je ta nárožní. "Zjednodušeně řečeno se dům směrem do Václavského náměstí tváří jako domy tři. Toto členění odpovídá organickému traktování okolních domů," přibližuje Klíma s tím, že autorům se tak podařilo opticky zmenšit plochu domu.
Koruna na střeše domu reaguje na kopule okolních domů.
Foto: Jan Rasch
Petra Jansová Petra Jansová
29. 11. 2018 8:38
Obchodně-administrativní dům Družba (dnes Desired) na Václavském náměstí měl rozšířit obchodní síť v tehdejším Československu. Na rozdíl od Kotvy nebo Máje se v něm ale prodávalo to nejluxusnější zboží, čemuž odpovídalo i provedení interiéru. Kromě dokonale řemeslně provedených detailů se v jeho prostorách návštěvníci kochali i hodnotnými uměleckými předměty. Historii objektu v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, přiblížil architekt a historik architektury Petr Klíma. Podívejte se, jak se po roce 1989 Družba změnila.
 

Právě se děje

před 3 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy