reklama
 
 

Nejlepší dřevostavbou na světě se stalo francouzské divadlo. Podobá se scénám ze Shakespearových dob

3. 3. 2018 7:30
Cenu za nejlepší dřevěnou stavbu na světě dostalo divadlo poblíž francouzského města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Odborná média ho přirovnávají ke známému Guggenheimovu muzeu v Bilbau.

Z takového divadla by nejspíš měl radost i William Shakespeare. Scéna podobná těm, jaké se stavěly v dobách slavného dramatika, vyrostla ve Francii poblíž města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Divadlo, jehož autorem je britský architekt Andrew Todd, teď získalo ocenění za nejlepší dřevostavbu na světě. Informovala o tom agentura AFP.

Objekt, který odborný tisk přirovnává ke slavnému Guggenheimovu muzeu ve španělském Bilbau, porazil například i uznávané středisko pro léčbu rakoviny od Normana Fostera v Manchesteru, stejně jako další stavby ve Spojených státech, Číně nebo Polsku. 

"Je fantastické získat ocenění s celosvětovým dopadem. Obzvlášť pak pro projekt, který zažil takové obtíže a otevřen byl ve složité politické situaci," uvedl Todd pro agenturu AFP.

Narážel tak na poničení stavby krajně pravicovými vandaly těsně před jejím dokončením a rovněž na datum slavnostního zahájení provozu. Divadlo bylo otevřeno přesně v den, kdy voliči ve Velké Británii odhlasovali vystoupení země z Evropské unie. 

Prestižní mezinárodní ocenění World Architecture News Award svědčí podle Todda i o tom, že budova je postavena skutečně udržitelným způsobem. 

Divadlo, jehož cena se vyšplhala ke 4,3 milionu eur, je podle něj rovněž navrženo tak, aby se minimalizovala spotřeba energií. "Za rok by mělo spotřebovat v průměru méně než jeden dospělý člověk," dodal.

Architekt momentálně pracuje na zvelebení parku v okolí.

autor: pej | 3. 3. 2018 7:30

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama