Nejlepší dřevostavbou na světě se stalo francouzské divadlo. Podobá se scénám ze Shakespearových dob

pej
3. 3. 2018 7:30
Cenu za nejlepší dřevěnou stavbu na světě dostalo divadlo poblíž francouzského města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Odborná média ho přirovnávají ke známému Guggenheimovu muzeu v Bilbau.
The Hardelot Elizabethan Theatre
The Hardelot Elizabethan Theatre | Foto: Profimedia.cz

Z takového divadla by nejspíš měl radost i William Shakespeare. Scéna podobná těm, jaké se stavěly v dobách slavného dramatika, vyrostla ve Francii poblíž města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Divadlo, jehož autorem je britský architekt Andrew Todd, teď získalo ocenění za nejlepší dřevostavbu na světě. Informovala o tom agentura AFP.

Objekt, který odborný tisk přirovnává ke slavnému Guggenheimovu muzeu ve španělském Bilbau, porazil například i uznávané středisko pro léčbu rakoviny od Normana Fostera v Manchesteru, stejně jako další stavby ve Spojených státech, Číně nebo Polsku. 

"Je fantastické získat ocenění s celosvětovým dopadem. Obzvlášť pak pro projekt, který zažil takové obtíže a otevřen byl ve složité politické situaci," uvedl Todd pro agenturu AFP.

Narážel tak na poničení stavby krajně pravicovými vandaly těsně před jejím dokončením a rovněž na datum slavnostního zahájení provozu. Divadlo bylo otevřeno přesně v den, kdy voliči ve Velké Británii odhlasovali vystoupení země z Evropské unie. 

Prestižní mezinárodní ocenění World Architecture News Award svědčí podle Todda i o tom, že budova je postavena skutečně udržitelným způsobem. 

The Hardelot Elizabethan Theatre
The Hardelot Elizabethan Theatre | Foto: Profimedia.cz

Divadlo, jehož cena se vyšplhala ke 4,3 milionu eur, je podle něj rovněž navrženo tak, aby se minimalizovala spotřeba energií. "Za rok by mělo spotřebovat v průměru méně než jeden dospělý člověk," dodal.

Architekt momentálně pracuje na zvelebení parku v okolí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy