Nejlepší dřevostavbou na světě se stalo francouzské divadlo. Podobá se scénám ze Shakespearových dob

pej
3. 3. 2018 7:30
Cenu za nejlepší dřevěnou stavbu na světě dostalo divadlo poblíž francouzského města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Odborná média ho přirovnávají ke známému Guggenheimovu muzeu v Bilbau.
The Hardelot Elizabethan Theatre
The Hardelot Elizabethan Theatre | Foto: Profimedia.cz

Z takového divadla by nejspíš měl radost i William Shakespeare. Scéna podobná těm, jaké se stavěly v dobách slavného dramatika, vyrostla ve Francii poblíž města Boulogne-sur-Mer u Lamanšského průlivu. Divadlo, jehož autorem je britský architekt Andrew Todd, teď získalo ocenění za nejlepší dřevostavbu na světě. Informovala o tom agentura AFP.

Objekt, který odborný tisk přirovnává ke slavnému Guggenheimovu muzeu ve španělském Bilbau, porazil například i uznávané středisko pro léčbu rakoviny od Normana Fostera v Manchesteru, stejně jako další stavby ve Spojených státech, Číně nebo Polsku. 

"Je fantastické získat ocenění s celosvětovým dopadem. Obzvlášť pak pro projekt, který zažil takové obtíže a otevřen byl ve složité politické situaci," uvedl Todd pro agenturu AFP.

Narážel tak na poničení stavby krajně pravicovými vandaly těsně před jejím dokončením a rovněž na datum slavnostního zahájení provozu. Divadlo bylo otevřeno přesně v den, kdy voliči ve Velké Británii odhlasovali vystoupení země z Evropské unie. 

Prestižní mezinárodní ocenění World Architecture News Award svědčí podle Todda i o tom, že budova je postavena skutečně udržitelným způsobem. 

The Hardelot Elizabethan Theatre
The Hardelot Elizabethan Theatre | Foto: Profimedia.cz

Divadlo, jehož cena se vyšplhala ke 4,3 milionu eur, je podle něj rovněž navrženo tak, aby se minimalizovala spotřeba energií. "Za rok by mělo spotřebovat v průměru méně než jeden dospělý člověk," dodal.

Architekt momentálně pracuje na zvelebení parku v okolí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy