Pražský Tančící dům má v Düsseldorfu tři bratry. Fascinující architektura čtvrti Media Hafen

Když se řekne Düsseldorf, člověku se může vybavit: průmyslové město, ocelárny, chemičky... Ve skutečnosti tak nepůsobí. A najdete tam spousty krásné moderní architektury.
Když se řekne Düsseldorf, člověku se může vybavit: průmyslové město, ocelárny, chemičky... Ve skutečnosti tak nepůsobí. A najdete tam spousty krásné moderní architektury. Například hned u historického centra stojí tento komplex Kö-Bogen od Davida Liebeskinda.
Kö-Bogen je kancelářsko-obchodní komplex. Jeho autor Daniel Liebeskind patří k nejznámějším architektům na světě a je představitelem dekonstruktivismu.
V této galerii vás však chceme zavést na jiné místo Düsseldorfu - do čtvrti Media Hafen, kde stojí jeden architektonicky zajímavý objekt vedle druhého. (Na snímku je schodiště u hotelu Hyatt-Regency.)
Původně se jednalo průmyslovou o přístavní čtvrť. Teď zde stojí například tři bratři českého Tančícího domu - komplex navržený americkým architektem Frankem Gehrym. (Bílá, stříbrná a cihlová budova v centru snímku.)
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 8. 2017 10:32
Původně tam byly jen umouněné průmyslové objekty, přístaviště a sklady. Dnes je düsseldorfská čtvrť Media Hafen dávána za příklad perfektního územního plánování a stala se výkladní skříní moderní architektury. Najdete tam budovy slavných architektů, jako je Frank Gehry (spoluautor pražského Tančícího domu), Fumihiko Maki (držitel prestižní Pritzkerovy ceny) a mnoha dalších. Oblast nacházející se nedaleko historického centra města teď přitahuje davy turistů. Pojďte se podívat, čím je láká.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy