Lidé v práci tráví víc než třetinu života. V kancelářích by měli mít možnost relaxovat

Dana Jakešová
20. 6. 2017 15:20
Erika Doláková je mladá architektka pracující ve společnosti CAPEXUS, zabývající se designem a realizací komerčních interiérů. Její doménou jsou návrhy kancelářských prostor a řešení pracovního prostředí. Přes svůj mladý věk má za sebou již několik významných projektů. "Firmám trvalo poměrně dlouho pochopit důsledky toho, že lidé tráví třetinu života v práci. Dnes si chtějí zaměstnanci během práce i odpočinout nebo zasportovat, což se týká především mladších ročníků. To neznamená, že ve výsledku odvedou méně práce. Pravidelné přestávky naopak podporují efektivitu," říká v rozhovoru.
kanceláře
kanceláře | Foto: CAPEXUS

Jsou trendem spíš menší kanceláře, kde mají lidé na práci víc klid a vzájemně se neruší, když třeba telefonují, nebo stále převládají open space?

Když se řekne open space, většina lidí si představí nekonečné řady stolů a všechna negativa s tím spojená. Tedy hluk, nemožnost se soustředit, nedostatek soukromí a tak dále. Dnešní stavební řešení open space prostorů tato negativa smazává. Otevřené kanceláře jsou menšího rozsahu a zároveň s různými prvky, které prostor funkčně i opticky rozdělují. Navíc musí mít kanceláře akustická řešení, která pohlcují nežádoucí hluk.

kanceláře
kanceláře | Foto: CAPEXUS

Jaký design se v kancelářských prostorách uplatňuje nejčastěji?

Design se vždy šije na míru firmě, pro kterou návrh zpracováváme. Důležité je se s klientem vícekrát potkat a pochopit jeho potřeby i firemní identitu. Záleží i na typu společnosti. Vizuální styl kanceláří pro právníky bude tradičnější, bez designových výstřelků a bude v něm více uzavřených kanceláří, protože právníci potřebují vést jednání diskrétně. U mladé IT společnosti to bude naopak. Pokud bych měla jmenovat jeden určující trend, je to otevřený prostor s dostatkem relaxačních zón.

Kladete důraz spíš na originalitu, nebo na praktičnost a atraktivitu pracovního prostředí pro zaměstnance?

Funkčnost a praktičnost je vždy na prvním místě. Příkladem je nyní převládající směr, kdy má zaměstnanec možnost pracovat tradičně vsedě, vestoje u výškově nastavitelného stolu, nebo třeba v relaxační místnosti na pohovce. Tento trend nevznikl kvůli tomu, aby byly kanceláře originální, ale jako potřeba řešit časté problémy se zády a také podporovat pohyb zaměstnanců.

Patří do moderních administrativních prostor také třeba relaxační zóny?

Před třemi roky nebylo vůbec samozřejmostí, že každý kancelářský prostor bude mít také relaxační zónu. Dnes je tomu naopak a tento vývoj je podle mého správný. Relaxační zóny potřebuje každá firma. Taková místa slouží nejen k odpočinku, podporují také kooperaci mezi odděleními.

kanceláře
kanceláře | Foto: CAPEXUS

Různé klidové prostory jsou významným fenoménem. Snažíme se už nenavrhovat kanceláře, kde by quiet room nebyl přítomen alespoň v jedné ze svých podob. Jde například o uzavřenou telefonní budku, kde si může člověk vyřídit v klidu hovor, nebo menší uzavřený prostor pro práci, která vyžaduje soustředění.

Na závěr ještě pohled do budoucnosti - jak ji u korporátních kancelářských prostor vidíte? Kam směřuje?

Firmy jsou stále benevolentnější k home office, sdílení pracovního místa nebo práci ze zahraničí, což jim šetří náklady. Lidí v kancelářích tím však ubývá a zaměstnavatelé tak zároveň musí hledat řešení, jak je na pracovištích udržet. Firmám trvalo poměrně dlouho pochopit důsledky toho, že lidé tráví třetinu života v práci. Dnes si chtějí zaměstnanci během práce i odpočinout nebo zasportovat, což se týká především mladších ročníků. To neznamená, že ve výsledku odvedou méně práce. Pravidelné přestávky naopak podporují efektivitu.

V budoucnosti se tak dle mého názoru bude více prolínat volný čas s prací. Už dnes můžeme pozorovat, že v kancelářích vznikají koutky pro děti zaměstnanců nebo knihovny. Lidé v pracovním prostředí využívají také posilovny nebo cvičí jógu. Kanceláře tak budou poskytovat více služeb, na něž jsme zvyklí ve volnočasových centrech nebo hotelech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy